עורך דין צוואות וירושות יניב אור
עו"ד יניב אור - סגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין

מס שבח ירושה

אחד המיסים המשמעותיים בעת מכירת דירה הוא מס שבח. אבל מה קורה כשקיבלנו דירה בירושה. האם יש מס שבח בירושה? מה ההבדל בין המס הזה למיסים אחרים על ירושה? מי משלם אותו? האם יש הגבלת זמן לתשלום, והאם יש דרך להצליח להיות פטורים ממנו? כל התשובות במאמר שלפניכם:

 

מהו מס שבח ירושה?

אחד המיסים המשמעותיים במכירת דירה הוא מס השבח. מדובר במס אותו משלמים בכל עסקת מקרקעין, על הרווח בין סכום קניית הנכס, לשוויו בעת המכירה.
בנכס שהגיע בירושה גם המחוקק הבין שכאשר מדובר בדירה שהמוכר קיבל בירושה, המצב קצת שונה, ובסעיף 49ב(5) לחוק מיסוי מקרקעין נאמר כך:

"49ב. המוכר דירת מגורים מזכה יהא זכאי לפטור ממס במכירתה אם נתקיים אחד מאלה:
(5) המכירה היא של דירת מגורים מזכה שקיבל המוכר בירושה, ובלבד שהתקיימו כל אלה:
(א) המוכר הוא בן זוגו של המוריש, או צאצא של המוריש, או בן זוגו של צאצא של המוריש;
(ב) לפני פטירתו היה המוריש בעלה של דירת מגורים אחת בלבד;
(ג) אילו היה המוריש עדיין בחיים ומוכר את דירת המגורים, היה פטור ממס בשל המכירה".

כלומר, במקרה שהמוכר הוא בן זוג של המוריש, צאצא שלו או בן זוג של צאצא, ושהייתה למוריש רק דירה אחת בבעלותו, ואם המוריש היה מוכר את הדירה בעודו בחיים, היה מקבל פטור ממס שבח במכירה – כל אלה תנאים לפטור ממס שבח בירושה.

 

למה בכלל יש הבדל?

כן צריך לדעת, לפי סעיף 4 לחוק מיסוי מקרקעין, הורשה אינה נחשבת לעסקת מכר שדינה להיות ממוסת על פי חוקי מדינת ישראל. מסיבה זו, אין כלל אירוע מס בעת העברת הבעלות, אם זה מתקיים כחלק מירושה.

 

האם יש הבדל בין מס שבח ירושה לבין מיסי עיזבון?

יש הבדל מאוד גדול בין מס עיזבון למס ירושה. בעוד מס עיזבון הוא מס שנקבע על פי שומה של כלל נכסי העיזבון לפני העברת ליורשים, במס ירושה השומה של המס נעשית באופן אישי, לפי הכנסת כל יורש מהירושה. יש לציין שמס עיזבון בוטל ב1981.

 

כיצד מחושב מס שבח ירושה?

כדי לדעת כיצד צריך לחשב את מס השבח בירושה צריך להבין שמדובר בעניין מורכב. לפני זה, צריך להסביר מה זה מס שבח. מס שבח הוא מס על עליית ערך הנכס מרגע הקנייה ועד המכירה. השאלה הגדולה היא, במצב של קבלת נכס בירושה, מתי היה רגע הקנייה. האם הרגע בו נפטר המוריש? האם הרגע בו ניתן צו קיום לירושה? החוק קובע שהיורש בעצם "נכנס לנעלי" המורש, ולכן יתחייב במס שבח על כל עלייה במחיר, וזאת מרגע הקנייה על ידי המוריש. אבל, אותו חוק כמובן מגדיר מתי היורש יהיה פטור ממס שבח. אחת השאלות שנשאלת, במצב שניתן כבר פטור, האם הפטור הוא על דירת הירושה, או עבור כל יורש. הפסיקה היא שהפטור הוא על דירה.

מה זה אומר? שאם המכירה של הדירה עברה את תקרת הפטור, כלומר 4,846,000 ₪, על כל ההפרש חל מס שבח. המס הזה יתחלק בין כלל היורשים.

 

מה קורה אם לא מדובר בדירת מגורים?

אם לא מדובר בדירת מגורים, צריך לקבוע את שווי הרכישה והירושה של זכות מקרקעין. בעבר היה בישראל מס עיזבון, ולכן החישוב יהיה שונה לפי יום פטירת מהוריש. הכלל הוא שאם המוריש נפטר לאחר 1 באפריל 1981, שווי הרכישה יהיה כאילו והנכס נמכר על ידי המוריש ויום הרכישה נקבע לפי מועד הרכישה של מוריש גם כן. חישוב מס שבח יתקיים לפי מועד יום הרכישה עד תאריך המכירה, בהתאם למדרגות מס הכנסה.

 

מי אחראי לתשלום מס שבח ירושה?

נתחיל בזה שבסוף, האחריות על היורש לתשלום מיסים על הדירה, לאחר שמכר אותה. ככל שאכן תהיה פשרה, או יצליח לקבל פטור מתשלום מס שבח, או פטור חלקי, אותו יורש יצטרך לשלם את המס, וזאת מכיוון שבסוף הדירה הייתה ברשותו, והוא אכן נהנה מהכסף, שעבורו שילמנו.

 

האם יש הגבלת זמן להגשת מס שבח ירושה?

בנושא הזה מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין, וזאת משום שתשלום מס שבח רגיל צריך להתקיים לפי החוק תוך חודשיים מרגע חתימת העסקה. יכול להיות, שבמס שבח ירושה, בגלל השאלה האם מתקיים פטור, ובאיזה היקפים, זמן התשלום יכול להידחות. ועדיין, כדאי מאוד לבדוק את זה מול עורך דין כדי להבין בערך מתי צריך לשלם את מס שבח ירושה.

 

האם קיימים פטורים או ניכויים למס שבח ירושה?

כפי שכבר נאמר לעיל, במקרה של קבלת נכס בירושה, עומד למוכר פטור, על פי סעיף 49ב(5) לחוק מיסוי מקרקעין, כך שדירת מגורים מזכה, לפי התנאים שהמוכר הוא בן זוג, צאצא או בן זוג של צאצא, ושלמוריש הייתה דירה אחת, ושלמוריש אם היה מוכר היה פטור בעצמו.

 

האם ישנן אסטרטגיות להפחתת סכום המיסים על שבח ירושה?

ישנן דרכים להפחית את סכום מס שבח על דירת מגורים שהתקבלה בירושה:

• אם מדובר בשתי דירות ומעלה של המצווה מומלץ להעביר דירה אחת ללא תמורה בעודו בחיים.
• חלוקת נכסי העזבון צריכה להתבצע על פי עקרון של כספים המצויים בעזבון בלבד כדי להעביר את הבעלות הנכס ליד היורש.
• הסכם חלוקת עיזבון בין היורשים צריך להיחתם לפני רישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין או רשות מקרקעי ישראל.

 

מה זה אומר תשלומי איזון?

תשלומי איזון הם תשלומים חיצוניים לירושה. אם ברצונכם להעביר נכסי ירושה מיורש אחד לשני, כשמדובר על תשלומים "מחוץ לירושה", למשל מקרה שמישהו שילם מכיסו כדי לקבל את הדירה השלמה, הרי מדובר בעסקה שכן חייבת במס.

 

למה בכלל צריך עורך דין לכל זה?

כפי שכבר מן הסתם הבנתם, מדובר באירוע מורכב, כל הסיפור של מס שבח בנכסים שהגיעו בירושה. עורך דין צוואות וירושות מקצועי, בעל ניסיון בתחום, ידע להסביר לכם מה מגיע לכם, ובעיקר להתעקש מול רשויות המס, כדי לשלם עבורכם את הסכום המינימלי. בנוסף, ידע העורך דין לבצע הסכמי חלוקת עיזבון עם דיירים אחרים, וכך לנסות להפחית עוד יותר את סכומי הכסף שתשלמו בתור מס שבח על נכס שקיבלתם בכלל בירושה.

לסיכום, בעיקרון מס שבח ירושה כן חל, אבל ניתן לקבל ממנו פטור, וזאת על ידי הוכחת העובדה שאתה יורש, או צאצא או נשוי לצאצאית. בנוסף, צריך להוכיח שלמוריש הייתה רק דירה אחת, ושאם היה מוכר אותה, היה יכול לקבל פטור גם הוא ממס שבח.

 

מעוניינים בשירות מקצועי בעל מומחיות? השאירו פרטים

עו"ד צוואות וירושות יניב אור
עו"ד צוואות וירושות יניב אור

עו"ד בעל מומחיות ייחודית בעריכת צוואות, סכסוכי ירושה וליטיגציה משפטית.
מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין.

משרדנו מעניק שירות באיכות הגבוהה ביותר בתחום של דיני ירושה וצוואות ומייצג בסכסוכי ירושה בכל הארץ. מומחיות מובילה בחוק הירושה, ניסיון משמעותי בליטיגציה משפטית וליווי משפטי מקיף בשכר טרחה הוגן.

לקבלת הצעה לייעוץ או לייצוג משפטי ניתן ליצור קשר  עם משרדינו:

משרד עו"ד ונוטריון יניב אור

כתובת: רח' נחל שניר 15 יבנה

טל': 077-7299995

yorteam101@gmail.com

מאמרים קשורים:

ייפוי כוח מתמשך
מסייע להבטיח כי במצב בו אין ביכולתכם לטפל בעצמכם, יעמוד לצידכם אדם שבחרתם
עריכת צוואה בגבעתיים

עריכת צוואה​ בגבעתיים עריכת צוואה בגבעתיים מאפשרת לתושבי גבעתיים מעל גיל 18 לערוך צוואה ולתכנן מרצונכם הטוב והחופשי מה יעלה

עריכת צוואה ברמת גן

עריכת צוואה​ ברמת גן עריכת צוואה ברמת גן מאפשרת לתושבי רמת גן מעל גיל 18 לערוך צוואה ולתכנן מרצונכם הטוב

עריכת צוואה בתל אביב

עריכת צוואה​ בתל אביב עריכת צוואה בתל אביב מאפשרת לתושבי תל אביב מעל גיל 18 לערוך צוואה ולתכנן מרצונכם הטוב

עריכת צוואה ברחובות

עריכת צוואה​ ברחובות עריכת צוואה ברחובות מאפשרת לתושבי רחובות מעל גיל 18 לערוך צוואה ולתכנן מרצונכם הטוב והחופשי מה יעלה

עריכת צוואה בראשון לציון

עריכת צוואה​ בראשון לציון עריכת צוואה בראשון לציון מאפשרת לתושבי ראשון לציון מעל גיל 18 לערוך צוואה ולתכנן מרצונכם הטוב

הסכם ממון: מדריך מלא

הסכם ממון משמש כמסמך משפטי מחייב המתווה את חלוקת רכושם של בני זוג במקרה של גירושין. מטרתו העיקרית היא להגן

חוק התיישנות ירושה

במקרים מסוימים חלה על ירושה תקופת התיישנות של שבע שנים, החל מהרגע שנודע ליורשים על זכותם לחלק שטרם מומש בעיזבונו

צוואה פגומה

אנשים רבים מחליטים לערוך צוואה במהלך חייהם, שהיא מסמך משפטי הקובע את חלוקת נכסיהם לאחר מותם. תוקף הצוואה כפוף לעמידתה

הסכם ממון מול צוואה

במקרים מסוימים, עלול להתרחש סכסוך יורשים עקב קונפליקט שמתגלה בין הסכם ממון מול צוואה. לא אחת ההנחיות במסמכים אלו סותרות

עורך דין צוואות וירושות יניב אור

עו"ד ונוטריון יניב אור

מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין. מעל 20 שנות נסיון. מומחיות ייחודית ומובילה בתחום דיני ירושה, צוואות וניהול סכסוכי ירושה. מומחה בעל נסיון עתיר בהופעה וייצוג בבתי משפט לרבות פלילי על רקע נסיונו ועברו כתובע משטרתי במשטרת ישראל.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים