עורך דין צוואות וירושות יניב אור
עו"ד יניב אור - סגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין

סכסוכי ירושה בין אחים

כולנו מכירים סיפורים של ירושות וצוואות שגרמו לסכסוכים שונים. לעיתים אף סכסוכי ירושה בין אחים. מדוע מתרחש סכסוך ירושה בין אחים? איך מגיעים למצב קיצוני כל כך? וכיצד מתמודדים במצב של סכסוך מעין זה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

סכסוכי ירושה בין אחים
סכסוכי ירושה בין אחים

 

ירושה

ירושה כוללת בחובה, בדרך כלל, נכסים וסכומי כסף גדולים, זו הסיבה שהיא גם מקור לסכסוכים רבים, כמו כל דבר בו מעורב כסף. במקרה שהעיזבון, כלומר נכסי המנוח, לא מחולקים באופן שווה בין האחים, או כשאחד האחים חושב שמסיבה כלשהי עליו לקבל חלק גדול יותר מהחלק אותו קיבל, מתחילים סכסוכי ירושה בין אחים.

 

סכסוכי ירושה בין אחים
סכסוכי ירושה בין אחים

 

הגורמים לסכסוך ירושה בין אחים

סכסוכי ירושה בין אחים יכולים להיות תהליך קשה ורגשי. כאשר הורה נפטר, נפוץ שבני המשפחה חלוקים על אופן חלוקת הירושה. זה יכול לגרום למתח וקונפליקט בין אחים, ולהוביל לפגיעה ארוכת טווח ביחסים במשפחה הנה מספר דוגמאות לגורמים המובילים לכך:

אופן חלוקת הרכוש

כל אדם רשאי וחופשי לחלק את כספו כרצונו, ולמרות זאת, ההמלצה הרווחת להורים מבוגרים, לחשוב על אופן חלוקת הרכוש באופן אחראי, כך שאף אח לא ירגיש מקופח.
בדרך כלל הרכוש כן יחולק באופן שווה אך לא פעם ישנם שיקולים של רצון לעזור לאחד הילדים על מנת שיתבסס כלכלית ושלא יישאר מחוסר כל ולכן החלוקה השווה עשויה להשתנות לטובת ילד אחד על פני ילדים אחרים.

מערכת יחסים בין האחים

לעיתים, גם אם אופן חלוקת הרכוש היה שווה, לאחים כבר יש היסטוריה של סכסוכים ביניהם. הירושה, במקרים כאלה, היא רק הקש ששובר את גב הגמל.

העדפה רגשית של עורך הצוואה

לעיתים עורך הצוואה מרגיש קירבה רגשית והעדפה לאחד הילדים מה שיכול מבחינתו להטות את הכף בחלוקת הרכוש בין שאר הילדים וכך להעדיף ילד אחד על פני שאר הילדים בחלוקת הרכוש.

ניתוק הקשר

לא פעם קיימת סיטואציה שבה אחד הילדים מנתק את הקשר עם הוריו ואולם נשאר בקשר עם יתר אחיו. ניתוק הקשר יכול להוביל את המצווה לנשל אותו מהירושה העתידית ולגרום לסכסוך ירושה בין האחים בבוא העת.

ניצול המצב התלותי

לעיתים נוצר מצב שאחד האחים גר עם הוריו, דבר שיהפוך להרגל וליצירת תלות ביו ההורה לאחד הילדים. עריכת צוואה בסיטואציה כזו מתפרשת לא אחת בבתי המשפט כסוג של השפעה בלתי הוגנת של אחד הילדים על עורך הצוואה.

סכסוך משפטי
לעיתים נוצר מצב שבו אחד הילדים נקלע לסכסוך משפטי עם בת זוגו וכחלק מהרצון שלא לסכן את הירושה העתידית של יעדיפו הוריו להעביר את חלקו לילד אחר או לחלק את חלקו בין שאר הילדים.

עריכת צוואה מאוחרת

לעיתים יכולים הורים להעביר את חייהם בשלווה ללא עריכת צוואה אולם נסיבות החיים יכולות להוביל את אחד הצדדים לאחר פטירתו של בן הזוג אחד לערוך צוואה מאוחרת ולשנות את יחס החלוקה בין הילדים דבר שעשוי להוביל לסכסוך בין אחים.

העדר צוואה

לעיתים הורים לא עורכים צוואה בחייהם מה שמוביל את חלוקת העזבון להיות לפי חוק הירושה, כך שחלקו של בן הזוג צריך להיות מחולק לאחד הילדים מיד לאחר פטירתו מה שיכול להוביל לדרישה מידית של אחד הילדים לבצע פירוק שיתוף או לכל הפחות לדרוש את חלקו בעיזבון מיד לאחר פטירת בן זוג אחד.

 

כיצד מתמודדים עם סכסוכי ירושה בין אחים
כיצד מתמודדים עם סכסוכי ירושה בין אחים

 

השפעות סכסוכי ירושה

זה מתחיל בוויכוח קטן, ואי אפשר לדעת מה תהיינה ההשלכות של הסכסוך. סכסוכי ירושה בין אחים יכולים להיות סכסוכים מאוד קשים, שמעיבים על כלל היחסים המשפחתיים.

במקרה שהסכסוך אף מגיע להליכים משפטיים, יש לקחת בחשבון את העלויות הגבוהות של עורכי הדין שמעורבים בהליך, ואת העובדה שכל סכסוך או הליך משפטי מהווה גורם מעכב בחלוקת העיזבון. זו הסיבה שמומלץ מאוד להיעזר בעורך דין סכסוכי ירושה וזאת כדי לנסות ולפתור את הסכסוך בגישור, ולא דרך הליך משפטי.

 

סכסוך ירושה בין אחים
סכסוך ירושה בין אחים

 

יתרונות הגישור

לעיתים אכן יחליטו האחים לחפש כל אחד עורך דין שייצג אותו ולנהל מאבק משפטי ממושך, וכל זה כדי להתנגד לצוואה, כל אחד וטעמיו כמובן. לעומת זאת, לעיתים צורת ההתמודדות שונה, וניתן לפתור את הסכסוך בעזרת גישור, במקום במאבקים מתמשכים בבית משפט. וזאת כמובן, אם יש רצון הדדי של האחים ללכת אחד לקראת השני.

בין הטענות השונות שעולות בדרך כלל בסכסוכי ירושה, ניתן למצוא, טענות על אי כשירות המנוח בעת כתיבת הצוואה, טענות לזיוף הצוואה, טענות על טיפול לקוי של היורשים במנוח לפני מותו, השפעה לא הוגנת של אחד האחים, וטענות נוספות.

 

כיצד מתמודדים עם סכסוך ירושה בין אחים

כאמור, למאבק משפטי בין אחים יש השלכות לא פשוטות, ואף צד לא יוצא מכך נשכר. ועדיין, בסוף, הרוחות סוערות, ובמקרים רבים קשה לשני הצדדים לוותר ולשבת לדבר אחד עם השני. בדיוק בשלב זה נכנס עורך דין, שיכול לסייע בפתרון הסכסוך דרך גישור וללא ההליך המשפטי.

זכרו, ההליך המשפטי הוא האופציה האחרונה, רק אחרי מיצוי כל יתר האופציות האחרונות. הפגיעה במרקם המשפחתי, תוצאת הליך משפטי ארוך וכואב, יכולה להימנע מהצדדים אם הם פותחים ערוץ כלשהו להידברות, גם אם זה נעשה דרך עורך דין לענייני סכסוכי ירושה.

מסיבה זו, כדאי ואף מומלץ לנסות ולהגיע אל פשרה מחוץ לבית המשפט, על ידי ניהול של שיח בונה בין עורכי הדין של האחים לאיתור עמק השווה האפשרי הטוב ביותר בשטח. במידה וכל האחים אינם מסכימים לאופן החלוקה המוסכם לפי צו הירושה ההמלצה הרווחת היא לנסות ולנסח יחד עם עורכי הדין מסמך ברור המסדיר את אופן חלוקת הירושה בצורה שמתאימה להם.

עריכת המסמך תכלול ניהול משא ומתן על כל סעיף וסעיף, עד לקבלת החלטות המוסכמות על ידי כל האחים כאחד או לכל הפחות לפשרות שהם יכולים לחיות עמן. עם חתימה על מסמך מסוג זה, כל האחים מחויבים לאופן חלוקת הירושה לפיו ואינם יכולים לערער על כך בבית המשפט. בדומה לצוואה, הוא עוקף את הסמכות של חוק הירושה ומבטיח חלוקה המקובלת על ידי כל האחים.

 

במה יכול לסייע עורך הדין לסכסוכי ירושה?

עורך דין במקרה של סכסוכי ירושה בין אחים, יכול לגרום לכל לאחד הצדדים, הלקוח שלו, להגיע לפתרון יצירתי, ולהציע זאת לצד השני, וכך למנוע את הפגיעה לכל המשפחה. במקרה שהפתרונות האחרים לא יצלחו, אפשר להגיש התנגדות לצוואה בבית המשפט, אך כאמור, מדובר בפתרון אחרון, שסותם את הגולל על פתרונות יצירתיים אחרים. עורכי דין סכסוכי ירושה מכירים את כל ההליכים והטריקים המשפטיים, וכל זה כדי לערער על תוקף הצוואה. ועדיין, כאמור, מומלץ לסיים את ההליך בגישור, וזאת מהטעמים הבאים:

  • חיסכון בהוצאות – הליך בבית המשפט דורש המון משאבים, אם זה שכר הטרחה של עורכי הדין, הזמן היקר שמתבזבז בדיונים, וכמובן הוצאות נלוות נוספות. גם אם תנצחו במאבק, בסוף תגלו ששכר הטרחה של עורך הדין גבוה מאוד.
  • שיקום היחסים המשפחתיים – לעיתים עוד אפשר למנוע את הקרע המשפטי, ניצחון בהליך משפטי ארוך הוא ניצחון בקרב, אך הפסד ב"מערכה", מערכת היחסים המשפחתית שתיקרע לבלי יכולת לתקן.
  • חלוקה סבירה – בדרך כלל בגישור מוצעים פתרונות שאמנם דורשים ויתור משני הצדדים, ועדיין מאפשרים לכל צד לשמוח בחלקו.
  • חיסכון בזמן – הזמן הוא המשאב היקר ביותר. הליך משפטי יכול להיגרר שנים, כולל הופעות בבתי משפט, ובזבוז זמן יקר. גישור יכול לחסוך לכם את כל זה.

    אז אם אתם לקראת סיטואציה של סכסוכי ירושה בין אחים, ואתם רוצים לקבל את הייעוץ המשפטי המתאים והמקצועי ביותר עבורכם, השאירו פרטים באתר >>>

מעוניינים בשירות מקצועי בעל מומחיות? השאירו פרטים

Picture of עו"ד צוואות וירושות יניב אור
עו"ד צוואות וירושות יניב אור

עו"ד בעל מומחיות ייחודית בעריכת צוואות, סכסוכי ירושה וליטיגציה משפטית.
מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין.

משרדנו מעניק שירות באיכות הגבוהה ביותר בתחום של דיני ירושה וצוואות ומייצג בסכסוכי ירושה בכל הארץ. מומחיות מובילה בחוק הירושה, ניסיון משמעותי בליטיגציה משפטית וליווי משפטי מקיף בשכר טרחה הוגן.

לקבלת הצעה לייעוץ או לייצוג משפטי ניתן ליצור קשר  עם משרדינו:

משרד עו"ד ונוטריון יניב אור

כתובת: רח' נחל שניר 15 יבנה

טל': 077-7299995

yorteam101@gmail.com

מאמרים קשורים:

ייפוי כוח מתמשך
מסייע להבטיח כי במצב בו אין ביכולתכם לטפל בעצמכם, יעמוד לצידכם אדם שבחרתם
ביטול צו קיום צוואה

צו ירושה או צו קיום צוואה הינם בבחינת פסק דין מחייב. ביטול צו קיום צוואה הינו הליך חריג המתאפשר רק

התנגדות לצוואה בעדים

התנגדות לצוואה בעדים היא הליך משפטי המערער על תוקפה של צוואה אשר נחתמה בנוסף למוריש גם על ידי שני עדים

התנגדות לצוואה הדדית

התנגדות לצוואה הדדית היא הליך משפטי שבו ניתן לערער על תקפותה של צוואה הדדית באמצעות חוק הירושה אך מהן עילות

התנגדות לצוואה: נטל ההוכחה

כשמדברים על התנגדות לצוואה, ישר מן הסתם עולים בראשכם סכסוכים משפחתיים אישיים שלכם מן העבר, או כאלה שראיתם בסרטים. ואכן,

התנגדות לצו ירושה

אם משפחתכם מתעסקת כעת בסיטואציה של ויכוחים על ירושה או על קיום צוואה, מן הסתם נתקלתם במונח התנגדות לצו ירושה.

עילות התנגדות לצוואה

פעמים רבות ישנם יורשים שרוצים להעלות כל מיני התנגדויות לצוואה, אם זה כי היא לא בדיוק כפי שהם ציפו, ואם

התנגדות לצוואה נוטריונית

אם אתם מעורבים באיזה שהוא סכסוך ירושה, מהר מאוד תיווכחו לדעת שהתנגדות לצוואה נוטריוניות אינה עניין של מה בכך. מדובר

עורך דין צוואות וירושות יניב אור

עו"ד ונוטריון יניב אור

מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין. מעל 20 שנות נסיון. מומחיות ייחודית ומובילה בתחום דיני ירושה, צוואות וניהול סכסוכי ירושה. מומחה בעל נסיון עתיר בהופעה וייצוג בבתי משפט לרבות פלילי על רקע נסיונו ועברו כתובע משטרתי במשטרת ישראל.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים