מחפשים מומחה בתחום? השאירו פרטים ונחזור אליכם

עו"ד ונוטריון יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מידע מקצועי:
עריכת צוואה הדדית
צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית? כלי יעיל להורשת נכסים רבים מלקוחותינו פונים אלינו על מנת לערוך צוואה ומעוניינים בצוואה אשר תיקח בחשבון

עריכת צוואה הדדית
צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית? כלי יעיל להורשת נכסים רבים מלקוחותינו פונים אלינו על מנת לערוך צוואה ומעוניינים בצוואה אשר תיקח בחשבון

צוואה לבעלי נחלה חקלאית
צוואה בנחלה חקלאית

    צוואה לבעלי נחלה חקלאית נושא הצוואות והירושות בנחלה חקלאית הוא מפורט ומסועף, לכן חיוני לעמוד על החוקים והכללים

ייפוי כוח מתמשך
ייפוי כוח מתמשך

מה המשמעות של ייפוי כוח מתמשך ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאושר ע"י האפוטרופוס הכללי, המסייע לאינספור אנשים צעירים

צוואה לתושב חוץ
צוואה לתושב חוץ

עריכת צוואה לתושב חוץ היא הכרחית ואף חיונית, ולרוב מומלץ לערוך מספר צוואות לפי כל מדינה שבה קיימים נכסים או

שתפו אותנו

צוואה נוטריונית

מהי עריכת צוואה בפני נוטריון?
חוק הירושה מאפשר לכל אחד ואחת לבצע עריכת צוואה בפני נוטריון אך מה משמעותה של צוואה זו, והאם יש לה יתרונות מובהקים על פני כל צוואה אחרת?

"צוואה בפני רשות" היא פשוט דרך אחת לערוך צוואה מטעם המשפט הישראלי. מה היא רשות? שופט, לדוגמה. נוטריון, כדוגמה נוספת. כלומר, עצם עריכת צוואה בפני נוטריון מקבילה, מבחינה משפטית לעריכת צוואה בפני שופט.

 למעשה, חוק הנוטריונים (סעיף 19) מספר לנו שעריכת צוואה בפני נוטריון יכולה להוות ראיה במסגרת הליך משפטי. מה זה אומר?

נניח ששלמה החליט לערוך צוואה כדי לחלק את נכסיו לכל מקורביו. אלא שדני, החליט שהחלק היחסי שלו בצוואה אמור להיות גדול יותר מאשר החלק של משה. 

לאחר פטירתו של שלמה, דני יכול לפתוח בהליך משפטי כדי לערער על הצוואה בטענה ששלמה פשוט לא היה צלול מספיק כדי לדעת מה הוא עושה. 

אלא שעקב כך ששלמה החליט לערוך צוואה בפני נוטריון – עצם חתימת הנוטריון מהווה ראיה במסגרת ההליך המשפטי.

כך שלמשה וכל האנשים האחרים בצוואה הנמצאים בצד השני של ההליך המשפטי – יש כבר ראיה משפטית בכיסם עוד לפני שנאספו ראיות נוספות.

עמידות הצוואה מבחינה משפטית

במילים פשוטות, עריכת צוואה בפני נוטריון יכולה להיות דרך ממשית כדי להבטיח את עמידותה המשפטית. זה לא אומר שהיא תחזיק מעמד בכל דיון משפטי, אך זה כן אומר שיש לה משקל ראייתי מעצם היותה חתומה על ידי נוטריון. 

משקל שלא יינתן לצוואה  בפני עדים או צוואה בכתב יד. לכל הפחות ניתן להניח שאם נוטריון מלווה את עריכת הצוואה, סביר שהיא תיעשה ברמה מקצועית גבוהה ועל פי החוק.

איך מתנהלת עריכת צוואה בפני נוטריון?

למזלנו, לא צריך להמציא את הגלגל. המערכת המשפטית כבר יודעת כיצד לערוך צוואה בפני רשות וזה מעוגן בסעיף 22 לחוק הירושה. ראשית, הצוואה נערכת בפני רשות. 

אפשר שהיא תהיה שופט, נוטריון (דין נוטריון כדין שופט לפי סעיף זה), או כל אחד מהגורמים האחרים המורשים מטעם סעיף 22 לחוק הירושה.

על המצווה (המוריש, עורך הצוואה), לדבר את רצונותיו בפני נוטריון או להגיש בכתב. לאחר מכן, הנוטריון יקריא את הצוואה הכתובה בפני המצווה. 

כשהמצווה (המוריש) יכול לאשר בשלב זה שזו אכן צוואתו. ובכך הרשות תאשר שהצוואה נקראה ושהמצווה הצהיר שזו אכן צוואתו.

באם המוריש לא מבין את השפה בה נכתבה הצוואה, היא תיקרא בתרגום מדויק לשפתו. במקרה זה תהיינה תוספת של אישור מתרגם על פני הצוואה. 

ובמקום שהרשות או המתרגם יקריאו את הצוואה למצווה (למוריש), המצווה יכול לקרוא אותה בעצמו (או את התרגום שלה), ולאחר מכן לתת אישורו.

 ובכך אנחנו למעשה מחזיקים בצוואה שיכולה לשמש כראיה משפטית. ראיה עבור מה? ראיה שמדגימה כי המצווה הוא זה שעשה את הצוואה, ביום ובמקום המוגדרים בה.

חיזוק התוקף המשפטי

מתוך כך אנחנו מבינים, שסמכותו של אישור עריכת צוואה בפני נוטריון היא כמו של סמכות שופט. הוראת סעיף 19 לחוק הנוטריונים, מרחיבה על כוחו של אישור זה. 

הסעיף מספר לנו שעם אישורו של נוטריון לפי החוק ותקנותיו, לא יהיה צורך בראיה נוספת לדברי הנוטריון ולמעשיו, ולדברי אחרים ולמעשיהם שאמרו או עשו בפניו. 

מה זה אומר? אם הנוטריון חתם, יש לכך תוקף משפטי של שופט. אם הנוטריון חתם שהמצווה ציווה לחלק את העזבון בצורה מסוימת בין יורשיו – זה כמו ששופט יאמר זאת ויחתום על כך. ויש לכך ערך משפטי.

כך שאם דני מהדוגמה הקודמת יבקש להכחיש שהמצווה אכן ערך צוואתו בפני נוטריון והתכוון לדבריו שנרשמו בצוואה – קיימת ראיה משפטית שאומרת אחרת. 

כל עוד הנוטריון כמובן ביצע את התהליך באופן קביל ותקין. באם כך הדבר – עריכת צוואה בפני נוטריון יכולה להגדיל עד מאוד את התוקף המשפטי של צוואה שכזאת. 

כיוון שעצם זה שהיא נעשתה בידי המצווה, במקום וזמן מסוימים ומול נוטריון – מגובה מבחינה משפטית. תחת החזקה שהנוטריון פעל לפי האמור בחוק. 

כך שאם דני, או כל אחד יבקש להתנגד למימוש הצוואה, או להביא לפסילתה וביטולה במסגרת הליך להתנגדות קיום הצוואה – סביר שהצוואה תחוזק על ידי התוקף המשפטי שקיבלה מאישור הנוטריון.

כיצד מבצעים עריכת צוואה בפני נוטריון?

באופן עקרוני, תהליך עריכת צוואה נוטריונית יכול להיות מהיר ופשוט באופן יחסי. כל שמתבקש זה תחילה הנוטריון יערוך צוואה לשביעות רצונו של המצווה, לאחר מכן הנוטריון יברר את זהות המצווה הניצב בפניו. 

זאת ייעשה על ידי השימוש בתעודת הזהות של המצווה שאמורה להכיל תמונה ברורה של המצווה ותאריך הנפקה לאימות זהותו על ידי הנוטריון.

במסגרת עריכת צוואה בפני נוטריון, הנוטריון יציין על האישור הנוטריוני את אופן הזיהוי של המצווה (המוריש). במקרה זה תעודת זהות ישראלית עם מספרה או דרכון. 

כאמור בפסקאות קודמות, הנוטריון יקריא את הצוואה למצווה, יוודא שהבין את תוכנה ומשמעותה המשפטית. 

ורק לאחר שהנוטריון יידע בוודאות, כמיטב יכולתו, שהמצווה מבין את הוראות צוואתו וחותם עליה מרצונו החופשי ללא התערבות חיצונית, לחץ או השפעה בלתי הוגנת – יאשר את עריכת הצוואה בחתימתו הנוטריונית.

בירור כשרותו של המצווה

בכך יבצע הנוטריון 3 שלבים מתוך 4, שעליו להשלים טרם אישור נוטריוני של עריכת צוואה בפני נוטריון. כאשר הרביעי מתוכם הוא בירור כשרותו המשפטית של המצווה. 

הנוטריון יכול לבדוק שהמצווה איננו "חסוי". כמו גם, יכול לדרוש להציג אישור רפואי (כביכול, כשירות פסיכיאטרית). כמו גם, הנוטריון יכול "לבחון" את המצווה דרך הפניית שאלות פתוחות כדי להתרשם מצלילות דעתו. 

וכדי להמשיך לוודא שאין השפעה או לחץ חיצוני, הנוטריון יכול לבקש שלא יהיו אנשים נוספים הנוכחים בחדר מלבד המצווה.

 שיטות אלו ואחרות עוזרות לנוטריון לעשות את תפקידו כדי לעזור למצווה להפיק צוואה ישרה ומסונכרנת כמידת האפשרת עם רצונו הפנימי האמיתי. 

בדיקות אלו עוזרות לגבש תוקף משפטי ראייתי לחתימת הנוטריון לעניין עריכת הצוואה.

הפקדת צוואה

יתרון מובהק נוסף לעריכת צוואה בפני נוטריון הוא היכולת של הנוטריון להפקיד את הצוואה שנערכה בפני נוטריון אצל רשם הירושה. זהו הליך המאפשר לשמור צוואה מקורית החתומה על ידי המצווה אצל רשם הירושה. 

תחילה מפקיד את הנוטריון את הצוואה של המצווה דרך מערכת מקוונת של רשם הירושה ולאחר שמסתיים השלב הראשון והנוטריון מקבל על כך אישור הנקרא מספר הפקדה מרשם הירושה שהצוואה הופקדה כראוי, יכול הנוטריון להפקיד את הצוואה באופן פיזי אצל רשם הירושה. זהו הליך השמור לנוטריון בלבד.

 

במידה ואתם מעוניינים לנסח צוואה מסוג זה, או להתייעץ באפשרויות העומדות לרשותכם? משרדו של עו"ד ונוטריון יניב אור המשמש כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין ומעל 20 שנות ניסיון בעל מומחיות ייחודית ומוביל בתחום דיני ירושה וצוואות . אנו מזמינים אותך ליצור אתנו קשר וליהנות ממקצועיות ומומחיות של משרד עורך דין ונוטריון יניב אור.

 

 

תוכן עניינים

הגנה על ירושה

ירושה על פי דין

ירושה על פי דין מתקיימת כאשר אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, המורה כיצד לחלק את העיזבון שלו ובבוא העת

עורך דין התנגדות לצוואה

אנשים רבים זקוקים לשירותיו של עורך דין התנגדות לצוואה, מאחר וכל אחד עלול להגיע לסיטואציה, שבה הוא ירצה להתנגד לצוואה

הגנה מפני התנגדות לקיום צוואה

עריכת צוואה 

רוב האנשים אינם נוטים לחשוב על המוות שלהם, מאחר ומדובר על נושא מפחיד וכאוב עבור מרבית האנשים. אך חשוב לזכור

הגנה על צוואה

הגנה על צוואה

הגנה על צוואה היא פעולה אשר נועדה להבטיח כי הצוואה של המנוח אכן תקוים. על פי חוק הירושה יש לקיים

עורך דין סכסוכי ירושה

סכסוך בין יורשים

צוואות וירושות במקרים רבים עומדות במרכזם של סכסוכים המטופלים על ידי עו"ד סכסוך בין יורשים. יתכנו אינספור סוגים וסיבות ל

עורך דין סכסוכי ירושה

עורך דין סכסוכי ירושה

עורך דין סכסוכי ירושה יניב אור מגיש לכם עצות וטיפים חשובים לגבי צוואות וירושות, וספציפית לגבי סכסוכים בנוגע לירושות או

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים