עורך דין צוואות וירושות יניב אור
עו"ד יניב אור - סגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין

עריכת צוואה מחיר

מחיר עריכת צוואה משתנה בהתאם לסוג הצוואה, גודלה ומורכבותה. מחיר עריכת צוואה יכולה לנוע בין עריכת צוואה ללא תשלום ובחינם לבין עלות של אלפי שקלים. הכול תלוי בטיב המשרד אתו בחרתם להתקשר על מנת לערוך את צוואתכם, מידת מומחיותו וניסיונו בעריכה של צוואות. יש לציין כי ככול ועורך הצוואה מעוניין להפקיד את הצוואה אצל רשם הירושה, במקרים אלו עליו לשלם בנוסף אגרה לרשם הצוואות העומדת על סך של 115 ₪ נכון לשנת 2023.

עריכת צוואה מהווה תהליך שבמהלכו אדם המעוניין להסדיר את ענייניו טרם פטירתו, בכדי להבטיח שנכסיו, מטלטליו וכספו יחולקו ליורשיו בבוא העת, כלומר  לאנשים שהוא רוצה להעניק להם את רכושו. בצוואה, מפורט מה מקבל כל יורש בצורה מסודרת.

 

למה צוואה כל כך חשובה?

צוואה היא אחד המסמכים החשובים ביותר שתערכו בחייכם. ראשית, הצוואה עוקפת את חוק הירושה התשכ"ה-1965, לפיו נכסיו, מטלטליו וכספו של המוריש יחולקו בעתיד בין בן/בת הזוג שלו ובין ילדיו, כאשר מחצית מהסכום תירש/ יירש  בן/בת הזוג, והמחצית השנייה תחולק בין הילדים. במידה ואין למנוח ילדים או בן זוג, רכושו יחולק להוריו, אחיו, דודיו וכן הלאה, בהתאם להיררכיה שנקבעה מראש בחוק הירושה.

לעומת זאת, בעת קביעת צוואה באפשרות המוריש לחלק את הונו לפי ראותו, ולהפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה. צוואה אף מסייעת למנוע התפתחות של סכסוכים משפחתיים וריבים על אופן חלוקת ההון והנכסים של הנפטר, שעשויים להוביל לקרעים משפחתיים קשים וממושכים. עריכת צוואה ברורה, מבטיחה שאין עוררין על רצונו של המנוח, ועל ידי כך מונעת התפתחות של ויכוחים או סכסוכים מיותרים.

צוואה מומלצת במיוחד בעבור כל אדם שאינו מעוניין לחלק את רכושו לפי חוק הירושה התשכ"ה-1965, אנשים שרוצים לחלק את הונם, רכושם ומטלטליהם גם לאנשים שאינם מקרבה ראשונה, לאנשים שהיו נשואים מספר פעמים, ידועים בציבור, בעלי מספר גדול של נכסים, אלמנים, גרושים ועוד.

 

עריכת צוואה מחיר

בהתאם לחוק הירושה ישנן ארבע צורות אפשריות לצוואה: סעיף 18 לחוק, קובע כי צוואה יכולה להיעשות באחת מהדרכים הבאות: צוואה בכתב יד, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות (שופט או נוטריון) וצוואה בעל פה.

לכל אחת מהצורות הללו ישנה השפעה על עלות עריכת צוואה כלומר מחיר עריכת צוואה שעשוי להיות מושפע מכך.

 

צוואה ללא תשלום

צוואה בכתב יד היא צוואה הכתובה  על ידי המוריש בכתב ידו בלבד. ניתן לערוך אותה לבד וחשוב לחתום עליה ועל כל שינוי או מחיקה. לצד החתימה יש להוסיף תאריך עריכת הצוואה.

מחיר עריכת צוואה לצוואה בכתב יד היא חינמית לחלוטין וללא תשלום, וניתן לערוך אותה ללא צורך בעורך דין. עם זאת, צוואה בכתב יד עלולה לייצר קשיים ליורשים בבוא העת. ראשית היא ניתנת לשינוי ו/או זיוף ביתר קלות ושנית אמינותה לוקה בחסר שכן לא ניתן לתקף את הצוואה ע"י אדם אובייקטיבי שהיה עד לצוואה ו/או גורם מקצועי שערך את הצוואה. צוואה בעל פה היא סוג נוסף של צוואה שניתן לערוך ללא תשלום. אדם יכול להשמיע את צוואתו בעל פה בפני שני עדים, אם הוא חולה הנמצא במצב שהוא נוטה למות.

חשוב לציין על מנת לתת תוקף לצוואה זו על העדים שבפניהם נאמרה הצוואה בע"פ לעלות על הכתב את דברי המצווה ולהגישם עד חודש ימים לרשם לענייני ירושה.

עריכת צוואה מחיר

 

צוואה עד 240₪

צוואה בפני עדים היא סוג נוסף של צוואה  שניתן לערוך ללא תשלום מפי עורך הצוואה וללא צורך בעורך דין באופן עצמאי. ולכן התשלום ככול שיהיה בעריכת צוואה מסוג זה יהיה בד"כ  לטובת העדים שניאותו להסכים להיות עדים בצוואה, דבר היכול להסתכם בכמה מאות שקלים. צוואה בפני עדים עליה להיערך בפני שני עדים לפחות. לאחר עריכת הצוואה, על שני העדים לחתום על הצוואה בכדי להוכיח שהיו נוכחים בה, והם ערבים לאמינותה.

צוואה בפני רשות גם היא יכולה להיכנס לקטגוריה של צוואות עד 240 ₪ היא צוואה שנערכת מול שופט, רשם לענייני ירושה  ו/או חבר בית  הדין הרבני. לשם עריכת צוואה אצל גורם שיפוטי עליכם להגיע מוכנים עם מסמך הצוואה או הצהרה שעליכם להתכונן אליה.

 

צוואה עד 1000₪

צוואה בפני עדים יכולה גם להיערך במשרד עורך דין. או בלשכות הסיוע המשפטי ע"י מתנדבים. אם החלטתם לערוך צוואה מסוג זה במשרד עורכי דין, יהיו משרדים שיסכימו גם לגבות סכומים של עד 1000₪ לעריכת צוואה.

למעשה זהו השלב שבו הייתי מציע  לערוך בדיקה יותר מעמיקה לגבי המשרד או הגורם המקצועי שילווה אתכם בתהליך. הקפידו על מומחיות, ניסיון וידע אלו מרכיבים חשובים בעריכת צוואה. אמנם מדובר בסה"כ במסמך קצר אך בעל השלכות עתידיות גורליות לגורל משפחתכם.

בנוסף חשוב לוודא ליווי אישי של הגורם המקצועי בעריכת הצוואה שלכם. הגורם המקצועי האישי תפקידו להתאים את הצוואה לצרכים האישיים שלכם ולהבטיח מתן הגנה ופתרונות לרכוש שצברתם וליקיריכם האהובים שלא יגיעו לידי סכסוך משפחתי בבוא היום.

 

צוואה מעל 1000₪

למעשה שוק עריכת הצוואות ע"י משרדי עורכי הדין הוא שוק פתוח ותחרותי. כל עורך דין שסיים את לימודי המשפטים שלו וקיבל תעודת חבר של לשכת עורכי הדין יכול ומוסמך לערוך צוואה ולשמש כאחד העדים בה. אך האם כל עורך דין הוא מומחה בעריכת צוואות, התשובה לכך היא לא. מה עליכם לעשות לגשת למומחה  שיערוך עבורכם צוואה מקצועית שתיתן פתרונות מעשיים לצרכים האישיים שלכם.

נשמע פשוט, אכן הדבר אינו מסובך למי שמומחה בעל ניסיון בעריכת צוואות ולעיתים המרחק בין המומחה בעל הניסיון לבין גורם מקצועי אחר הוא הבדל אינו משמעותי.

 

צוואה בפני נוטריון

צוואה בפני נוטריון כמוה כצוואה בפני רשות, מאחר והנוטריון נחשב כשופט מבחינת חוק הירושה. יתרון נוסף לעריכת צוואה בפני נוטריון היא האפשרות להפקיד את הצוואה באמצעות הנוטריון אצל הרשם לענייני ירושה באגרה של 109 ₪ נכון לשנת 2023. צוואה בפני נוטריון אינה מצריכה עדים לעשייתה הנוטריון הוא הגורם המקצועי המאשר את הצוואה ע" אישור נוטריון  לעריכת הצוואה המוטבע על פני הצוואה עצמה.

אגרות הנוטריון נכון לשנת 2023 עומדים על 246 ₪ לצוואת יחיד – ו-372 ₪ לצוואה הדדית.

 

השפעת מורכבות הצוואה על המחיר

בעוד שסוג הצוואה משפיע משמעותית על עריכת צוואה מחיר, יש לזכור שגם למורכבות הצוואה יש משקל על המחיר הסופי. צוואות הכוללות מספר נכסים, הוראות חלוקה מגוונות, נכסים בחו"ל, עסקים, מגוון חשבונות בנק מניות, חפצים יקרי ערך ועוד, כך גדלה עבודתו של עורך הדין בעת עריכת הצוואה, וכך גם המחיר. צוואה מהווה מסמך חשוב ולעיתים קרובות גם הכרחי, המסייע להבטיח שכל ההון, הנכסים והחפצים של אדם יחולקו בהתאם לרצונו, ולא בהתאם לחוק הירושה התשכ"ה-1965 או לרצונותיהם של גורמים חיצוניים. עריכה של צוואה מסודרת מסייעת למנוע ויכוחים מיותרים ושמירה על שלום המשפחה גם לאחר פטירתו של המוריש.

אנו במשרד עו"ד ונוטריון יניב אור נשמח לספק לכם שירותי עריכת צוואה. אנו מחזיקים בוותק וניסיון של מעל לשני עשורים, לצד מומחיות בדיני צוואות וירושה. לקבלת מידע נוסף וייעוץ מקצועי, צרו קשר!

מעוניינים בשירות מקצועי בעל מומחיות? השאירו פרטים

Picture of עו"ד צוואות וירושות יניב אור
עו"ד צוואות וירושות יניב אור

עו"ד בעל מומחיות ייחודית בעריכת צוואות, סכסוכי ירושה וליטיגציה משפטית.
מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין.

משרדנו מעניק שירות באיכות הגבוהה ביותר בתחום של דיני ירושה וצוואות ומייצג בסכסוכי ירושה בכל הארץ. מומחיות מובילה בחוק הירושה, ניסיון משמעותי בליטיגציה משפטית וליווי משפטי מקיף בשכר טרחה הוגן.

לקבלת הצעה לייעוץ או לייצוג משפטי ניתן ליצור קשר  עם משרדינו:

משרד עו"ד ונוטריון יניב אור

כתובת: רח' נחל שניר 15 יבנה

טל': 077-7299995

yorteam101@gmail.com

מאמרים קשורים:

ייפוי כוח מתמשך
מסייע להבטיח כי במצב בו אין ביכולתכם לטפל בעצמכם, יעמוד לצידכם אדם שבחרתם
צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית? צוואה הדדית היא מסמך משפטי המאפשר לשני בני זוג להעביר את נכסיהם האישיים לטובת בן הזוג הנותר

עריכת צוואה אצל נוטריון

צוואה נוטריונית זו צוואה המאומתת על ידי נוטריון, המוודא כי היא הוקראה בקול בנוכחות המוריש, וכי תוכן הצוואה משקף את

חשיבות עריכת צוואה

בישראל, כמו במדינות רבות אחרות בעולם, יש חשיבות עליונה לניסוח צוואה ועריכתה כהלכה עבור אנשים המבקשים להבטיח את רווחתם הכלכלית

עריכת צוואה לחולה דמנציה

כאשר צוואה לא מצליחה לייצג במדויק את כוונות המוריש, תקפותה עשויה להיות מוטלת בספק. ישנם מצבים בהם אנשים עם דמנציה

הפקדת צוואה

הפקדת צוואה היא הליך המחזק את אמינות הצוואה כמסמך אמיתי. במהלך כל הליך התנגדות לצוואה, פעולת ההפקדה יכולה להוכיח את

מהם כללי הזהב לעריכת צוואה

עריכת צוואה מקיפה ומפורטת היא חיונית לאנשים המעוניינים להבטיח שסידורי הקבורה שלהם וחלוקת נכסיהם יטופלו בהתאם לרצונותיהם. בישראל, בדיוק כמו

צוואה פרק ב

יצירת צוואה פרק ב היא מהלך חשוב וחיוני מאין כמוהו, עבור זוגות בישראל שנישאו בשנית או חיים עם בן /

עורך דין צוואות וירושות יניב אור

עו"ד ונוטריון יניב אור

מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין. מעל 20 שנות נסיון. מומחיות ייחודית ומובילה בתחום דיני ירושה, צוואות וניהול סכסוכי ירושה. מומחה בעל נסיון עתיר בהופעה וייצוג בבתי משפט לרבות פלילי על רקע נסיונו ועברו כתובע משטרתי במשטרת ישראל.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים