מחפשים מומחה בתחום צוואות-ירושה? השאירו פרטים ונחזור אליכם

עו"ד ונוטריון יניב אור

מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין. מעל 20 שנות נסיון. מומחיות ייחודית ומובילה בתחום דיני ירושה, צוואות וניהול סכסוכי ירושה. מומחה בעל נסיון עתיר בהופעה וייצוג בבתי משפט לרבות פלילי על רקע ניסיונו ועברו כתובע משטרתי במשטרת ישראל

מידע מקצועי:
צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית? כלי יעיל להורשת נכסים רבים מלקוחותינו פונים אלינו על מנת לערוך צוואה ומעוניינים בצוואה אשר תיקח בחשבון

ייפוי כוח מתמשך

מה המשמעות של ייפוי כוח מתמשך ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאושר ע"י האפוטרופוס הכללי, המסייע לאינספור אנשים צעירים

צוואה לתושב חוץ

עריכת צוואה לתושב חוץ היא הכרחית ואף חיונית, ולרוב מומלץ לערוך מספר צוואות לפי כל מדינה שבה קיימים נכסים או

שתפו אותנו

 צו קיום צוואה

על מנת שיורשים הרשומים בצוואה יוכלו לקבל את חלקם במידה והמנוח ניסח צוואה תקינה באחת מהדרכים הקיימות בחוק הירושה, עליהם לקבל צו קיום צוואה, אשר רק לאחר קבלתו ניתן לממש את הצוואה והיורשים יוכלו לקבל את חלקם בעיזבון.

בהתאם לכך, לקוחות רבים פונים אלינו בשאלה כיצד ניתן להגיש בקשה לרשויות לשם קבלת הצו ומה נדרש לעשות.

לכן, במאמר זה אנו נציג מהו צו קיום צוואה, כיצד ניתן להגיש בקשה לשם קבלתו, אילו מסמכים יש לצרף לבקשה זו וכמה זמן לוקח הליך זה.

מהו צו קיום צוואה?

צו קיום צוואה הוא למעשה אסמכתא רשמית של המדינה לפיה הצוואה אשר נוסחה על ידי המנוח הינה תקפה וחוקית לפי חוק הירושה, ובהתאם לרצונו של המנוח כפי שהתבטא בה ניתן לחלק את הירושה.

על מנת  לחלק את העיזבון, להפשיר את הכספים המצויים בחשבונות הבנק של המנוח ולהעביר את הרישום של הנכסים אשר רשומים על שם המנוח ברשויות השונות חייבים להגיש בקשה זו על מנת שהרשם לענייני ירושות יעניק את הצו וימסור העתקים שלו לבנקים, חברות הביטוח והרשויות השונות אשר יפשירו את העיזבון.

כיצד ניתן להגיש בקשה לצו קיום צוואה

הבקשה מוגשת בהתאם לסעיפים 13-14 לתקנות הירושה. ישנם שני מסלולים מרכזיים להגשת הבקשה האחת הגשת בקשה לצו קיום צוואה באופן מקוון והאחרת הינה הגשת הבקשה באופן ידני.

במידה ויורש בוחר להגיש באופן מקוון הוא יקבל הנחה בשיעור של 15% על תשלום האגרות השונות בגין הבקשה.

ככלל נדרש ממגיש הבקשה לשלם שתי אגרות, אגרת פתיחת בקשה ואגרת פרסום בעיתון אשר עלויותיהן מצוינות במסגרת האתר.

מתי ניתן להגיש בקשה לצו קיום צוואה מקוון

במידה והיורש אשר מגיש את הבקשה מיוצג על ידי עורך דין, הוא מחויב להגיש את הבקשה באופן מקוון.

במידה והיורש פועל באופן עצמאי וללא ייצוג משפטי הוא רשאי להגיש באופן מקוון רק במידה וברשותו מצוי העותק המקורי של הצוואה או לחילופין שהעותק המקורי של הצוואה יהיה בידי הרשם לענייני ירושה או במידה ויש ברשותו העתק של הצוואה אשר בית המשפט אישר כי הינה אותנטית.

במסגרת בקשה לצו קיום צוואה אשר מוגשת באופן מקוון ממלאים טופס מקוון האתר הממשלתי אליו יש לצרף רשימת מסמכים מבוקשים, אשר הם כדלקמן:

  1. טופס הבקשה למתן צו קיום צוואה לאחר שהושלם.
  2. העתק מתעודת פטירה של המוריש.
  3. צילום של הצוואה המקורית או לחלופין אסמכתא לכך שהצוואה המקורית נמצאת בחזקת בית המשפט או החלטה של בית משפט המציינת כי העתק הצוואה המוגש הינו אותנטי.
  4. אישורים המעידים על כך שיתר היורשים הרשומים בצוואה מודעים לבקשה למתן צו לקיום הצוואה.
  5. ייפוי כוח במידה והיורש מיוצג על ידי עורך דין.
  6. תצהיר הסתלקות במידה ואחד מהיורשים אינו מעוניין לרשת.
  7. תעודות פטירה של יורשים המוזכרים בצוואה אשר נפטרו, ככל שישנם כאלו.
  8. אישור לתשלום 2 האגרות אשר נדרש לשלם לשם הגשת הבקשה, זאת תוך ניצול ההנחה אשר ניתנת בשל הגשת הטופס באופן מקוון. בהקשר זה נציין כי את האגרה גם משלמים באמצעות אתר הרשות.

לאחר הגשת הבקשה המקוונת ישלח למגיש הבקשה מייל בו מצוין מספר התיק שנפתח לטובת הבקשה.

חשוב להבין כי היא מעידה על הגשת הבקשה, לא על תקינות הבקשה אשר תיבדק על ידי הרשות בשלבים מתקדמים יותר.

לאחר הגשת הבקשה, יש למגיש שבוע בו עליו לשלוח את הצוואה המקורית למזכירות הרשם לענייני ירושה. ניתן לשלוח זאת הן במשלוח בדואר או באופן פיזי במסלול המהיר של הרשם לענייני ירושה.

בקשה לצו קיום צוואה ידני

בפני יורשים אשר אינם מיוצגים על ידי עורכי דין אשר אין ברשותם העותק המקורי של הצוואה או שאינם מעוניינים בהגשת צוואה באופן מקוון, פתוח המסלול להגשת בקשה למתן צו לקיום צוואה באמצעות טופס ידני.

את הבקשה יש להגיש לרשם לענייני ירושה במקום המגורים של המוריש כפי שרשום בתעודת הזהות שלו טרם מותו. כלומר, גם אם היורש גר בבאר שבע, במידה והמוריש התגורר בחיפה, עליו להגיש את הבקשה הידנית בחיפה.

המסמכים הנדרשים להגשה דומים לאלו אשר מוגשים במסלול המקוון, אך במקרה זה יש להגיש 2 העתקים מכלל המסמכים. ההבדל המהותי היחיד הוא שמאחר וההגשה הינה פיזית, אז כבר בשלב זה בעת ההגשה מגישים את הבקשה המקורית ולא בשבוע שלאחר הגשת הבקשה כפי שעושים בבקשה מקוונת.

את האגרות במקרה זה ניתן לשלם בבנק הדואר, באופן מקוון או בעמדות התשלום האוטומטיות בעמדות קבלת הקהל בלשכת הרשם לענייני ירושה.

במידה ואין בעת ההגשה ליורש את הצוואה המקורית, ניתן להגיש העתק שלה ובצירוף בקשה להכרה בהעתק של הצוואה אשר בה יכתבו נימוקים לסיבה לכך אין את הצוואה המקורית. בקשה מסוג זה גוררת תשלום אגרה נוספת.

לדעתנו, המסלול הידני הינו פחות מומלץ מאחר והוא יקר יותר, מסורבל יותר גיאוגרפית ובשל הצורך בהעתקים כפולים ויש יותר חשש לטעויות טכניות מצד הרשות בעת הגשת הבקשה.

הטיפול לקבלת הצו לקיום הצוואה לאחר הגשת הבקשה ומשך ההליך

לאחר הגשת הבקשה, הרשם  מפרסם את קיומה ברשומות ובכלי התקשורת, על מנת שאנשים יוכלו להתנגד לקיום הצוואה. במידה ומוגשת התנגדות הדבר מועבר לבית משפט לענייני משפחה.

במרבית המקרים לא מוגשת התנגדות, ואז הבקשה מועברת לאפוטרופוס הכללי אשר יכול לאשר את הבקשה, לבקש כי יושלמו פרטים חסרים בבקשה או  להעביר לבית המשפט לענייני משפחה במידה ויש מורכבויות בתיק.

לאחר אישור הבקשה על ידי האפוטרופוס או במקרים מורכבים על ידי בית המשפט, רשם הירושות שולח צו דיגיטלי ליורשים השונים בנוגע לאישור הצוואה וקבלת חלקם בעיזבון. עותק זהה נשלח לרשויות, לבנקים וחברות הביטוח על מנת שיוכלו אף הם לפעול באופן מהיר ויעיל להעברת נכסי העיזבון ליורשים.

הצו לקיום הצוואה יינתן תוך 40 ימים ממועד הגשת הבקשה או מיום הגשת הצוואה המקורית לרשם הירושות לפי המועד המאוחר שביניהם.

במידה ונדרשת עמדת היועמ"ש צו הירושה יינתן תוך 50 ימים מהמאוחר מהמועדים אשר צוינו.

כמובן שבמידה והצוואה לא כללה את כלל נכסי העיזבון, אלא התייחסה רק לחלק מנכסי המנוח, רק החלק אשר התייחסו אליו בצוואה יחולק בעת קבלת הצו.

יתר הנכסים יחולקו על פי דין בהתאם לכללים הנהוגים בחוק הירושה כאשר אין צוואה.

סיכום

לסיכום, נדרש להגיש בקשה למתן צו קיום צוואה כאשר יורש מעוניין כי נכסי הצוואה יחולקו והוא יקבל את חלקו בעיזבון. ניתן להגיש בקשה זו הן באופן מקוון והן באופן ידני, אלא אם ישנו ייצוג על ידי עורך דין אשר הופך את ההגשה המקוונת לדרך היחידה להגשה.

במידה ואתם מעוניינים לקבל צו קיום צוואה ולקבל את החלק המגיע לכם על פי הצוואה או להתייעץ בנוגע לאופן הגשת הבקשה, אתם מוזמנים לפנות למשרדנו לו ניסיון רב בדיני ירושה וצוואות בכלל ובאופן קבלת צו קיום צוואה בפרט.

עורך דין סכסוכי ירושה

עורך דין סכסוכי ירושה מתמחה במקרים הקשורים לחלוקת נכסים ורכוש לאחר פטירת מצווה, בן משפחה או שותף ומעניק שירותים משפטיים

ירושה על פי דין

מחיר עריכת צוואה משתנה בהתאם לסוג הצוואה, גודלה ומורכבותה. עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין עריכת צוואה ללא תשלום ובחינם

עריכת צוואה מחיר

עריכת צוואה מחיר משתנה בהתאם לסוג הצוואה, גודלה ומורכבותה. עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין עריכת צוואה ללא תשלום ובחינם

ידועים בציבור זכויות

מי נחשב כידוע בציבור ואיך הוא נקשר לחוק הירושה? בתקופה המודרנית של היום, שכיח לנהל מערכות יחסים זוגיות במשך שנים

פסילת צוואה

צוואה היא האופן בו מקנה אדם את רכושו לאנשים או גורמים אחרים, לאחר מותו. לעיתים, קיימות עילות בגינן יש או

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשוני השאירו פרטים