עו"ד יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, לרבות בתי דין לעבודה, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור עסקי וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות בנושא
הסכם ממון מול צוואה
הפקדת צוואה

מהי הפקדת צוואה חוק הירושה מאפשר לכל אדם או נוטריון שערך את הצוואה להפקיד את הצוואה ברשם לענייני ירושה. אדם

עורך דין ירושה מומלץ
עורכי דין לענייני צוואה

עו"ד  לענייני צוואה  עורכי דין לענייני צוואה מתמחים בחוק הירושה ובכלל הדינים המשפטיים המקיפים את עריכת הצוואה לרבות הליכים משפטיים

עריכת צוואה מחיר
עריכת צוואה מחיר

עריכת צוואה מחיר משתנה בהתאם לסוג הצוואה, גודלה ומורכבותה. עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין עריכת צוואה ללא תשלום ובחינם

הגנה על ירושה
ירושה על פי דין

ירושה על פי דין מתקיימת כאשר אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, המורה כיצד לחלק את העיזבון שלו ובבוא העת

עורך דין התנגדות לצוואה
עורך דין התנגדות לצוואה

אנשים רבים זקוקים לשירותיו של עורך דין התנגדות לצוואה, מאחר וכל אחד עלול להגיע לסיטואציה, שבה הוא ירצה להתנגד לצוואה

הגנה על צוואה
הגנה על צוואה

הגנה על צוואה היא פעולה אשר נועדה להבטיח כי הצוואה של המנוח אכן תקוים. על פי חוק הירושה יש לקיים

עריכת צוואה 

עריכת צוואה

רוב האנשים אינם נוטים לחשוב על המוות שלהם, מאחר ומדובר על נושא מפחיד וכאוב עבור מרבית האנשים. אך חשוב לזכור כי המוות מהווה חלק מהחיים, לכן יש צורך להתכונן מראש לכבוד האירוע.

אומנם אף אחד אינו יודע בוודאות מתי תגיע שעת פטירתו, אך ניתן להגן מבעוד מועד על רכושכם ועל האנשים היקרים לכם, באמצעות עריכת צוואה.

החשיבות של צוואה

ללא צוואה, רכושו של אדם לאחר פטירתו  מתחלק בהתאם לחוק הירושה התשכ"ה-1965, אשר בעל היררכיה מסוימת הקובעת שחלוקת רכושו של הנפטר תהיה על פי דין.

רוב הפעמים, התוצאה היא חלוקה בין בן הזוג הנותר לבין הילדים או לחילופין הוריו של הנפטר,  אחיו וכן הלאה. אם אין יורשים ראויים לפי חוק הירושה בנמצא, רכושו של המנוח עשוי לעבור לידי המדינה.

הצוואה מעניקה לכל אדם את החופש לדעת שבעת מותו כל רכושו נכסיו ומטלטליו יחולקו לפי רצונו, ללא עוררין וללא בעייתיות. 

בנוסף, חשוב לזכור שריבים וויכוחים על רכוש וכספים הם דיי שכיחים, וללא צוואה אמינה ותקפה סיכויים גבוהים שייפתחו סכסוכים בין בני המשפחה, שעלולים להוביל גם לניתוקים של שנים ולהרס הגרעין המשפחתי.

נוכחות של צוואה מסייעת להרגיע את הרוחות ולהבטיח כי רצונו של המנוח מתממש, ועל ידי כך לרוב מונעת התעוררות של ויכוחים לא נעימים. 

למי מומלץ לערוך צוואה?

צוואה מומלצת לכל אדם המעוניין להבטיח שרכושו יחולק ליורשים הרצויים על ידו או לכל אדם בעל נכסים, נכסים בחו"ל, עסקים, נשוי בפרק ב', גרוש, אלמן, ילדים רבים, ידועים בציבור ועוד. 

באופן כללי, אם אינכם נענים לתקנות השגרתיות של חוק הירושה, הקובעות על פי רוב שמחצית מהרכוש תחולק לבני הזוג לפי חוק והמחצית השנייה תחולק באופן שווה בין הילדים, כדאי ואף מומלץ לערוך צוואה מבעוד מועד. 

מה מכילה צוואה?

צוואה כוללת מספר דגשים עיקריים:

  • פרטי היורשים – חשוב לפרט את הפרטים של היורשים בצורה ברורה ומסודרת ולא לשכוח שום פרט, בכדי להבטיח שהרכוש הנקוב יגיע ליורש המתאים.
  • פירוט הרכוש –  עריכת צוואה תפרט את רכושו והונו של המצווה ברשימה מסודרת. חשוב לפרט במידת הצורך שאחרת יחולק הרכוש לפי דין ולא לפי צוואה.
  • מה מקבל כל יורש – עריכת צוואה תפרט  באופן ברור מה מרכושו של המצווה הוא מחלק ולמי. כל דו-משמעות או חוסר בהירות שהיא עשויה להוביל לפסילה של סעיף ואף לביטול של כל הצוואה.

במקרים חריפים, מצבים אלו אף עלולים להוביל לוויכוחים בין היורשים. בנוסף צוואה מכילה מנגנונים הבאים להבטיח בטחון ליורשים ושמירה על הרכוש של המצווה לאחר פטירתו.

שיטות לעריכת צוואה

על פי חוק הירושה ישנן מספר שיטות לערוך צוואה: 

  • צוואה בפני עדים – צוואה שיש לערוך בפני שני עדים, אשר חותמים על הצוואה עם סיומה בכדי להבטיח כי הם ערבים לתקפותה ולכך שנכתבה על ידי האדם המעוניין לערוך צוואה מרצונו הטוב והחופשי. על העדים לא להיות יורשיו של המנוח.
  • צוואה בכתב יד – צוואה בכתב יד היא צוואה הנכתבת בכתב ידו של האדם המעוניין לערוך צוואה. על צוואה בכתב יד לא להיות מודפסת אלא להיות כתובה אך ורק בכתב ידו של המעוניין בצוואה, לכלול תאריך וחתימה של עורך הצוואה.
  • צוואה בעל פה – צוואה בעל פה היא צוואה הנערכת במקרי קיצון, לרוב כאשר אדם קרוב למוות וקיים חוסר בזמן. על צוואה בעל פה להיאמר בפני שני עדים, שעליהם לעלות אותה על הדף מאוחר יותר ולהגיש אותה עד לחודש ימים לרשם לענייני ירושה.
  • צוואה בפני , נוטריון או רשות משפטית – דין נוטריון כדין שופט מבחינת חוק הירושה ולכן נוטריון אינו מחויב בעדים. על עורך הצוואה לדבר את רצונותיו בפני הנוטריון או להגישם בכתב ובאפשרות הנוטריון להפקיד את הצוואה ברשם הצוואות. צוואה בפני רשות משפטית לעניין סעיף זה יכולה להיות גם בפני שופט, רשם או בפני חבר של בית דין דתי.

מה כדאי לדעת לגבי עריכת צוואה?

ישנה נטייה להאמין כי ניתן לכתוב צוואה בצורה עצמאית, אך מדובר על פעולה פחות מומלצת. רוב האנשים אינם מכירים את כל הניואנסים של כתיבת צוואה, דבר שעלול לגרום לפגמים שונים, שיגרמו לביטולה, במידה וחלק מהיורשים יחליטו להתנגד לצו קיום צוואה.

כדאי לציין כי צורת הניסוח גם כן משפיעה על הבנת הרצונות שלכם, מאחר וניסוח לא מדויק עלול להוביל להתנגדות לצוואה. לכן מומלץ להיעזר בעורך דין שמתמחה בתחום, על מנת להבטיח לעצמכם שקט נפשי וצוואה מדויקת וברורה, שלא ניתנת להתנגדות. 

לקוחות ממליצים על עריכת צוואה

עריכת צוואה - שאלות ותשובות

צוואה זהו מסמך משפטי ערוך על פי חוק הירושה המאפשר לאדם (הנקרא מוריש) לקבוע מה ייעשה בכל רכושו (הנקרא עזבון) ולמי לחלקו לאחר פטירתו (יבדל"א). למעשה למוריש ישנה אפשרות באמצעות הצוואה לחלק את רכושו ליקיריו מרצונו הטוב והחופשי בצורה מוגנת ובטוחה תוך בטחון שהרכוש יגיע אך ורק ליקיריו במועדים הנבחרים על ידו ושאינם באים לעולם טרם זמנם.

הצוואה המתאימה לבני זוג נשואים שחשוב להם תחילה שהרכוש שצברו במשותף יעבור תחילה לבן הזוג הנותר ולאחר פטירת שני בני הזוג יעבור הרכוש לילדיהם המשותפים, מומלץ לערוך צוואה הדדית.

למעשה כל אדם מעל גיל 18 רשאי לערוך צוואה, אך למעשה נסיבות החיים והצורך להגן על רכושו של אדם בקרב יקיריו בלבד , תוך דאגה לצרכי יקיריו הם אלה שיביאו בסופו של דבר אדם לערוך צוואה.

דמנציה זוהי מחלה ניוונית הפוגעת פגיעה קוגניטיבית במוח ומשפיעה באופן הדרגתי על יכולת הזיכרון, חשיבה, התמצאות בזמן ובמרחב, זיהוי אנשים וביצוע פעולות יומיומיות כל אלה עלולים להביא אדם לחוסר צלילות הדעת עד כדי העדר מסוגלותו להבין במשמעות של עריכת צוואה וחתימתה ומכאן הדרך לפסילתה היא קצרה. במיקרים מאין אלו מומלץ להיוועץ עם עורך דין  טרם עריכתה של צוואה עם אדם חולה דמנציה.

ראשית ניתן לשמור את הצוואה במקום בטוח בביתך. שנית ישנה אפשרות לשמור את הצוואה בארכיב של  רשם הצוואות ללא מגבלה של זמן ובתשלום אגרה חד פעמית של 109 ש"ח נכון לשנת 2022.

התשובה היא כן ובלבד שהיא תעמוד בכללי העריכה והציווי המצויים בחוק הירושה על כל סעיפיו. מומלץ בד"כ שלא לקחת סיכונים מיותרים על חשבון הרכוש שצברת ויקירייך האהובים בבואך לערוך צוואה ולכן כדאי להיוועץ באיש מקצוע לשם כך.

התשובה היא כן ובלבד שהיא תעמוד בכללי העריכה והציווי המצויים בחוק הירושה על כל סעיפיו. מומלץ בד"כ שלא לקחת סיכונים מיותרים על חשבון הרכוש שצברת ויקירייך האהובים בבואך לערוך צוואה ולכן כדאי להיוועץ באיש מקצוע לשם כך.

ראשית – נוטריון הוא עורך דין עם ותק מקצועי של לפחות 10 שנים במקצוע עריכת הדין, ללא עבר פלילי, ללא עבירות משמעת ותלונות ועבר הסמכה מיוחדת בלשכת עורכי הדין בטרם רישומו כנוטריון במשרד המשפטים.

שנית – מעמדו של נוטריון בחוק הירושה הוא כשל שופט, נוטריון אינו מחויב בעדים כמו עורך דין בעת עריכת הצוואה וחוק הירושה סומך על שיקול דעתו של הנוטריון בלבד שהאדם שלפניו כשיר לחתום על צוואה.

לבסוף – לנוטריון בלבד ישנה אפשרות מלבד המצווה להפקיד את הצוואה ברשם הירושה ובכך להבטיח את ביטחונה של הצוואה, שתישמר במקום בטוח, שלא תיעלם ושלא יוכלו להפעיל צוואה שונה מזו המופקדת ברשם הירושה.

צוואה יכולה להיחתם בזמן קצר, אולם על מנת להיערך בצורה מאורגנת ומסודרת לקראת עריכתה של הצוואה, יש להכין מספר פרטים ומסמכים של המצווה, קיום הסבר על משמעות המסמך, מתן ייעוץ והקשבה לצרכים האישים של המצווה, עריכת המסמך בדיקה ותיקונים של המצווה ולבסוף חתימת המסמך בידי המצווה/המצווים. בד"כ בפרק זמן של שבוע ימים מסתיים התהליך ויש לך צוואה ביד חתומה ומאושרת ע"י נוטריון ומופקדת על פי בקשתך ברשם הירושה.

צוואה צריכה לתת מענה להיקף הרכוש של המצווה וזהות היורשים ולכן להלן הפרטים הנדרשים על מנת לתת מענה לעריכת צוואה  תקינה ובטוחה:

תעודת זהות של המצווה ואם מדובר בצוואה הדדית תעודת שני בני הזוג כולל ספח עם שמות הילדים.

פרטי נכס בו מתגורר המצווה – כתובת מדויקת כולל נסח טאבו (אם אין אפשר צילום טופס ארנונה של הנכס).

פרטי חשבון בנק של המצווה (שם הבנק ומספר הסניף בלבד אין צורך במספר חשבון).

אופן חלוקת הנכסים בין היורשים (האם בצורה שווה? אם לא יש לפרט באחוזים/ שברים).

האם נדרש מינוי אפוטרופוס לילדים עד גיל 18 – אם כן צריך לציין קירבה. וצילום תעודת

זהות.

יש לתאר – לא חשוב הניסוח אם ישנם דברים שהייתם רוצים שיהיו בצוואה כולל הכנה של שאלות עליהם הייתם מעוניינים  להתייעץ?

אנו במשרד עו"ד ונוטריון יניב אור נשמח לספק לכם שירותי עריכת צוואה. אנו מחזיקים בוותק וניסיון של מעל לשני עשורים, לצד מומחיות בדיני צוואות וירושה. לקבלת מידע נוסף וייעוץ מקצועי, צרו קשר!

עריכת צוואה - עורך דין לעריכת צוואות

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים