עורך דין צוואות וירושות יניב אור
עו"ד יניב אור - סגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין

מהו עיזבון?

בהתאם לחוק הירושה במות אדם עובר עזבונו ליורשיו. המושג עיזבון אינו מוגדר בחוק, אולם הפירוש שניתן בפסיקה למושג הוא "כלל נכסי המת העוברים בירושה אל היורש" במילים אחרות עיזבון הוא סך כל נכסי המת – הרכוש, הנכסים (כולל נכסים של קניין רוחני), הזכויות והחובות.

 

אילו סוגי נכסים אינם נכללים בעיזבון?

סעיף 147 לחוק הירושה קובע כי שלושת סוגי הנכסים הבאים אינם נכללים בעיזבון זולת אם הותנה שהם מגיעים לעיזבון:

 

חוזה ביטוח, חברות בקרן פנסיה, חברות בקופת תגמולים

בנוסף: קצבת שאירים בקרנות פנסיה ותיקות אף היא מוגדרת כנכס שאינו חלק מהעיזבון של הנפטר (קצבת שאירי פנסיונר היא קצבה חודשית המשולמת לשאיריו של פנסיונר/ית שנפטר/ה העומדים בתנאי הזכאות לקבלת קצבת שאירים בד"כ בגין מחלה או פטירה שלא נגרמה כתוצאה מתאונת עבודה, תאונת דרכים, פעולת איבה או מקרה המזכה בפיצויים בהתאם לפקודת הנזיקין.)

וכן קצבת שאירים פי המוסד לביטוח לאומי אינה חלק מעיזבונו של הנפטר  (קצבת שאירים היא קצבה חודשית המשולמת על-ידי המוסד לביטוח לאומי לשאירים של נפטר/ת ושיעורה נקבע על-פי גיל האלמן/ה ומספר הילדים)

 

פיצויי פיטורין המשתלמים לשאירים של עובד שנפטר – לא יראו אותם כחלק מהעיזבון:

סעיף 5 לחוק פיצויי פיטורים קובע: נפטר עובד, ישלם המעביד לשאיריו פיצויים כאילו פיטר אותו."

"שארים" לעניין זה – בן זוג של העובד בשעת פטירתו, לרבות הידוע בציבור כבן זוגו והוא גר עמו, וילד של העובד שהוא בגדר תלוי במבוטח לעניין גמלאות לפי פרק ג' לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), תשכ"ח 1968- ובאין בן זוג או ילדים כאמור – ילדים והורים שעיקר פרנסתם הייתה על הנפטר וכן אחים ואחיות שגרו בביתו של הנפטר לפחות שנים עשר חודש לפני פטירתו וכל פרנסתם הייתה על הנפטר.

 

מהו עזבון

 

 

הזכות של דייר לשכירות בדמי מפתח בהתאם לחוק הגנת הדייר אינה חלק מעיזבונו

סעיף 20 לחוק הגנת הדייר קובע:  דייר של דירה שנפטר, יהיה בן-זוגו לדייר, ובלבד שהשנים היו בני-זוג לפחות ששה חדשים סמוך לפטירת הדייר והיו מתגוררים יחד תקופה זו.

באין בן-זוג כאמור בסעיף קטן  יהיו ילדי הדייר לדיירים, ובאין ילדים – קרוביו האחרים, כל אלה בתנאי שהיו מתגוררים בדירה יחד אתו לפחות ששה חדשים סמוך לפטירתו, ולא הייתה להם בזמן פטירתו דירה אחרת למגוריהם.

חשוב לציין גם אם הנכסים שהוזכרו אינם חלק מעיזבונו של הנפטר אין המשמעות שהם לא שייכים לו אלא המשמעות על פי חוק הירושה שאין המוריש יכול לצוות אותם למי שהוא רוצה אלא על פי מה שנקבע לו על בהתאם לחוק שחל על עזבונו או במקרה של קרן הפנסיה על פי התקנון של הקרן.

 

מה מומלץ לעשות עם נכסים שאינם נכללים בעיזבון?

כאשר מדובר בנכסים המצויים בחברת ביטוח. המוטבים הרשומים בחברת הביטוח גוברים על החלוקה שנקבעה לעניין עזבונו של הנפטר על פי דין או על פי צוואה.

בהתאם לפסיקה של בית המשפט  ניתן לקבוע בצוואה שהיורשים על פי הצוואה יהיו גם המוטבים שיקבלו את כספי קופות הגמל לאחר מות המנוח, כלומר לשנות את שמות המוטבים בקופת הגמל באמצעות כתיבתם בצוואה, בתנאי שהודעה על כך תישלח לקופת הגמל.

חשוב לציין שבתי המשפט חלוקים לעניין המועד לשליחת ההודעה על שינוי המוטבים. מומלץ כמובן לעשות זאת מיד עם שינויים בצוואה של הנפטר ולא לאחר פטירתו.

מעוניינים בשירות מקצועי בעל מומחיות? השאירו פרטים

עו"ד צוואות וירושות יניב אור
עו"ד צוואות וירושות יניב אור

עו"ד בעל מומחיות ייחודית בעריכת צוואות, סכסוכי ירושה וליטיגציה משפטית.
מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין.

משרדנו מעניק שירות באיכות הגבוהה ביותר בתחום של דיני ירושה וצוואות ומייצג בסכסוכי ירושה בכל הארץ. מומחיות מובילה בחוק הירושה, ניסיון משמעותי בליטיגציה משפטית וליווי משפטי מקיף בשכר טרחה הוגן.

לקבלת הצעה לייעוץ או לייצוג משפטי ניתן ליצור קשר  עם משרדינו:

משרד עו"ד ונוטריון יניב אור

כתובת: רח' נחל שניר 15 יבנה

טל': 077-7299995

yorteam101@gmail.com

מאמרים קשורים:

ייפוי כוח מתמשך
מסייע להבטיח כי במצב בו אין ביכולתכם לטפל בעצמכם, יעמוד לצידכם אדם שבחרתם
מהו מנהל עיזבון

השאלה "מהו מנהל עיזבון" עולה לא אחת לאחר פטירתו של אדם שיש צורך לטפל בנכסיו והתחייבויותיו ולהסדיר את העברתם ליורשיו

ניהול עזבון ונאמנויות

בנוף הפיננסי המורכב של היום, לא ניתן לזלזל בחשיבותם של ניהול עזבון ונאמנויות מקצועי. במאמר זה נבחן את הנסיבות שבהן

מס עיזבון בישראל

ישנו הרבה בלבול בכל מה שנוגע למס עיזבון בישראל ומס ירושה. לכן כדאי להתחייל בהסברת ההבדלים בין שני סוגי המיסים

עורך דין צוואות וירושות יניב אור

עו"ד ונוטריון יניב אור

מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין. מעל 20 שנות נסיון. מומחיות ייחודית ומובילה בתחום דיני ירושה, צוואות וניהול סכסוכי ירושה. מומחה בעל נסיון עתיר בהופעה וייצוג בבתי משפט לרבות פלילי על רקע נסיונו ועברו כתובע משטרתי במשטרת ישראל.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים