עו"ד יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, לרבות בתי דין לעבודה, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור עסקי וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות בנושא
הסכם ממון מול צוואה
הפקדת צוואה

מהי הפקדת צוואה חוק הירושה מאפשר לכל אדם או נוטריון שערך את הצוואה להפקיד את הצוואה ברשם לענייני ירושה. אדם

עורך דין ירושה מומלץ
עורכי דין לענייני צוואה

עו"ד  לענייני צוואה  עורכי דין לענייני צוואה מתמחים בחוק הירושה ובכלל הדינים המשפטיים המקיפים את עריכת הצוואה לרבות הליכים משפטיים

עריכת צוואה מחיר
עריכת צוואה מחיר

עריכת צוואה מחיר משתנה בהתאם לסוג הצוואה, גודלה ומורכבותה. עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין עריכת צוואה ללא תשלום ובחינם

הגנה על ירושה
ירושה על פי דין

ירושה על פי דין מתקיימת כאשר אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, המורה כיצד לחלק את העיזבון שלו ובבוא העת

עורך דין התנגדות לצוואה
עורך דין התנגדות לצוואה

אנשים רבים זקוקים לשירותיו של עורך דין התנגדות לצוואה, מאחר וכל אחד עלול להגיע לסיטואציה, שבה הוא ירצה להתנגד לצוואה

עריכת צוואה - עורך דין לעריכת צוואות
עריכת צוואה 

עריכת צוואה רוב האנשים אינם נוטים לחשוב על המוות שלהם, מאחר ומדובר על נושא מפחיד וכאוב עבור מרבית האנשים. אך

מס עיזבון בישראל

ישנו הרבה בלבול בכל מה שנוגע למס עיזבון בישראל ומס ירושה. לכן כדאי להתחייל בהסברת ההבדלים בין שני סוגי המסים לפני שנדבר על המס הקיים בישראל. 

מס עיזבון הוא מס המוטל על נכסים בטרם הם עוברים ליורשים, ולעומתו מס ירושה הוא המס אשר חל על היורשים לאחר קבלת העיזבון. לכאורה נשמע כאילו כל ההבדל הוא איזו פרוצדורה שולית, אך האמת שישנו הבדל גדול בין סוגי המסים. זאת מכיוון שמס ירושה לוקח בחשבון גם את הכנסותיו, נכסיו ואפילו הקרבה המשפחה המשפחתית ליורש. 

במאמר זה נסקור את הנושא, אך על מנת למצוא את הפתרון המתאים עבור המקרה שלכם יש לפנות ל עורך דין ירושות.

מס עיזבון – מה אומר החוק בישראל

מס עיזבון היה נהוג בישראל בעבר, אך הוא בוטל החל מה 1 באפריל 1981. בשנת 2000 ועדת בן בסט המליצה להטיל מס עיזבון, אך הדבר מעולם לא קרה. למרות שהחוק בוטל, עדיין יש לו השפעה מסוימת בחישובי מס שבח בעת מכירת מקרקעין. 

אחת הסיבות לביטול מס עיזבון בארץ הייתה הטענה כי ההכנסות של המדינה מגביית המס אינן מצדיקות את עלות גביית המס. במקביל גם הועלו טענות כי זהו שוחד בחירות. יש גם רבים הטוענים כי ישראל מהווה סוג מסוים של מקלט מס בכל הנוגע למס עיזבון, ויתכן כ זוהי גם מדיניות מכוונת אשר נועדה למשוך יהודים אמידים לישראל. 

בישראל גם אין מס ירושה. כאשר אזרח או תושב ישראל יורש נכסים הנמצאים בארץ, הוא אינו נדרש לשלם מס ירושה. וזה בתוקף ללא תלות בסטטוס של המוריש – הוא יכול להיות גם אזרח זר שנכסיו בחוץ לארץ. אך שימו לב, כאשר הנכנסים בחו“ל תקף עליהם גם החוק במדינה הזרה. לכל מדינה יש את מערכת המיסוי שלה ויש לבדוק עם רואה חשבון את מדיניות המס באותה המדינה – יתכן שבמדינה נהוג מס ירושה, מס עיזבון ומסים אחרים. 

לדוגמה אם הנכסים נמצאים בארצות הברית, שם נהוג מס עיזבון הנחשב לגבוה במיוחד. 

מס עיזבון

עוד על מס עיזבון 

למרות שבישראל אין מס עיזבון או מס ירושה, בנסיבות מסוימות אתם נדרשים לשלם מסים הקשורים לירושה. למשל כאשר מדובר בירושת מקרקעין, היא מוגדרת כפטורה ממס. אבל אם היורשים ירצו לשנות משהו בפרטי האחזקה בנכס, שהיא שונה מהרשום בצוואה, הם ידרשו לשלם מס רכישה ומס שבח. 

כאשר מוכרים נכס מקרקעין יש צורך לשלם מס שבח, אך במקרה של ירושה ישנם מקרים בהם אינכם נדרשים לשלם מס: כאשר היורש היה בן זוג או צאצא של היורש, ובתנאי כי מדובר רק בדירה אחת של המוריש או ששימשה למגורים לפחות 4 שנים לפני המכירה, או 80% מהתקופה שבגינה מחושב מס השבח. 

שימו לב כי קיימות שיטות להתחמק מתשלום המס, הכל כמובן במסגרת החוק. למשל לפעמים ניתן לבצע הסכם חלוקת עיזבון לאחר שניתן צו ירושה ובטרם רישום המקרקעין. למשל במקרה בו ישנם שני יורשים והם מחליטים כי אחד מהם יקבל את הכסף והשני את המקרקעין. במצב רגיל בו הנכס מתחלק שווה בשווה ואחר כך היורשים רוצים לשנות את החלוקה הם ידרשו לשלם מס – גם אם בוצעה העברה ללא תמורה כספית הם ידרשו לשלם מס מקרקעין. האלטרנטיבה היא עריכת הסכם חלוקת עיזבון באמצעות עורך דין ירושות וצוואות במרכז. 

זקוקים ל עורך דין מומחה לעיזבונות? בכל סוגיה הקשור ל מס עיזבון בישראל אתם מוזמנים לפנות למשרדנו. 

מס עיזבון

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים