עו"ד יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, לרבות בתי דין לעבודה, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור עסקי וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות בנושא
הסכם ממון מול צוואה
הפקדת צוואה

מהי הפקדת צוואה חוק הירושה מאפשר לכל אדם או נוטריון שערך את הצוואה להפקיד את הצוואה ברשם לענייני ירושה. אדם

עורך דין ירושה מומלץ
עורכי דין לענייני צוואה

עו"ד  לענייני צוואה  עורכי דין לענייני צוואה מתמחים בחוק הירושה ובכלל הדינים המשפטיים המקיפים את עריכת הצוואה לרבות הליכים משפטיים

עריכת צוואה מחיר
עריכת צוואה מחיר

עריכת צוואה מחיר משתנה בהתאם לסוג הצוואה, גודלה ומורכבותה. עלות עריכת צוואה יכולה לנוע בין עריכת צוואה ללא תשלום ובחינם

עורך דין התנגדות לצוואה
עורך דין התנגדות לצוואה

אנשים רבים זקוקים לשירותיו של עורך דין התנגדות לצוואה, מאחר וכל אחד עלול להגיע לסיטואציה, שבה הוא ירצה להתנגד לצוואה

עריכת צוואה - עורך דין לעריכת צוואות
עריכת צוואה 

עריכת צוואה רוב האנשים אינם נוטים לחשוב על המוות שלהם, מאחר ומדובר על נושא מפחיד וכאוב עבור מרבית האנשים. אך

הגנה על צוואה
הגנה על צוואה

הגנה על צוואה היא פעולה אשר נועדה להבטיח כי הצוואה של המנוח אכן תקוים. על פי חוק הירושה יש לקיים

ירושה על פי דין

ירושה על פי דין מתקיימת כאשר אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, המורה כיצד לחלק את העיזבון שלו ובבוא העת לאחר פטירתו על מנת לממש את עיזבונו יצטרכו יורשיו להוציא צו ירושה. חוק הירושה קובע כיצד בדיוק יתחלק העיזבון בין היורשים הטבעיים של האדם, במידה והוא לא טרח לערוך צוואה בעודו בחיים. לכן מי שמעוניין להחליט בצורה עצמאית כיצד לחלק את העיזבון שלו ולמי בדיוק להוריש אותו, חייב לדאוג לערוך את צוואתו ולהקפיד על צוואה תקנית, שלא ניתנת לביטול. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין שמתמחה בתחום, על מנת להבטיח לעצמכם שקט נפשי וידיעה כי רכושכם יתחלק לאחר פטירתכם בדיוק בצורה שמתאימה לכם. אי הקפדה על צוואה תקנית, תגרום להגשת התנגדות לצוואה, שעלולה להוביל לביטולה. לכן חשוב לתת על כך את הדעת ולדאוג לחלוקת העיזבון שלכם בהתאם לראות עיניכם.

ירושה על פי דין – מה זה בעצם אומר?

חלק מהאנשים אינם מעוניינים להתעסק עם העיזבון שלהם בעודם בחיים, דבר שגורם להם לוותר מראש על עריכת הצוואה שלהם. במקרים מסוג זה, חלוקת הרכוש לאחר מותם תתבצע לפי חוק הירושה כלומר בהתאם לדין. ירושה על פי דין מאפשרת לבן/ בת הזוג ולילדים של המנוח לרשת את רכושו, במידה והוא לא ערך צוואה, המורה לחלק את העיזבון בצורה אחרת. 

חוק הירושה קובע בצורה ברורה ומסודרת את סדר הירושה ואת חלוקת הירושה בין היורשים השונים. לכן מי שמעוניין להבטיח את עתיד ילדיו לצד שמירה על בן/בת הזוג שתחילה יעבור העזבון לבן הזוג הנותר בצורה מלאה ורק לאחר מכן לילדים, חייב לדאוג לכך באמצעות צוואה תקנית, בעלת תוקף משפטי. הדבר נכון גם לגבי אנשים הנוטים לסמוך על המזל ולהשאיר את ההתלבטות בעריכת צוואה לבן הזוג הנותר דבר המערער את בטחון המשפחה והרכוש, בכך שמאפשר לבן הזוג הנותר להיות חשוף לדרישות של ידוע/ה בציבור כמו למשל פרק ב' ו- השפעה בלתי הוגת של יורשים עתידיים אולי אפילו אחד הילדים חייב לנסח זאת בצורה ברורה בצוואה בעודם של שני בני הזוג בחיים.

חלוקת הירושה על פי דין

חלוקת הירושה על פי דין מתבצעת לאחר פטירתו של המצווה ועל פי סדר קדימויות המחולק ומכונה ענפים.

בענף הראשון (בסדר הקדימות הראשון לצד בן הזוג של המנוח) אם הניח המוריש ילדים/נכדים/הורים – בן הזוג של המנוח מקבל חצי מהעזבון כולל מטלטלין ורכב של המנוח והחצי השני מתחלק תחילה לילדים ואם אין ילדים זה עובר לנכדים וכן הלאה.

בענף השני אם הניח המוריש אחים/אחיינים/סבים – בן הזוג של המוריש מקבל שני שליש מהעזבון והשליש הנותר מתחלק תחילה לאחים ואחיות ואם אין אחים זה עובר לאחיינים וכן הלאה.

בענף השלישי אם למנוח לא קיים בן/בת זוג וגם לא קרובים שפירטנו היכולים לרשת את עזבונו, יורשת המדינה את עזבון המנוח.

ירושה על פי דין – היבטים שכדאי להכיר

בהיעדר צוואה כשרה ותקינה, זהות היורשים נקבעת בהתאם לחוק הירושה, כלומר, ירושה על פי דין. היורשים הטבעיים הינם בן/בת הזוג של המוריש, ילדיו וצאצאיהם, הוריו וצאצאיהם והורי הוריו וצאצאיהם. בן/בת הזוג של המנוח יכולים להצטרף לכל ענף ירושה, אך רק ענף אחד יכול לרשת את המנוח, לכן החוק קובע כי יש לבחון כל ענף לפי העדיפות שלו. במידה ולמנוח אין בן או בת זוג, כל העיזבון מועבר לילדיו ולצאצאיהם, אך במידה וקיים בן/ת זוג, הרכוש יחולק בשווה בינו/ה לבין ילדיו. במידה ואין לו ילדים, הרכוש יחולק בין בן/בת הזוג לבין הוריו, וכן הלאה.

אנו במשרד עו"ד ונוטריון יניב אור נשמח לסייע ולייעץ לכם בנוגע לדיני צוואות וירושה. אנו מחזיקים בוותק וניסיון של מעל ל- 20 שנות ניסיון ונשמח לייעץ לכם בנושא. לקבלת מידע נוסף וליווי משפטי, צרו קשר!

הגנה על ירושה

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים