עורך דין יניב אור

עו"ד ונוטריון יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, לרבות בתי דין לעבודה, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור עסקי וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו אותנו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מהי צוואה הדדית? כלי יעיל להורשת הנכסים של זוג נשוי

​רבים מלקוחותינו פונים אלינו על מנת לערוך צוואה ומעוניינים בצוואה אשר תיקח בחשבון את מצבם המשפחתי ותאפשר חלוקת נכסים באופן מיטיבי. בעוד בעבר עריכת צוואה הייתה מוגבלת לאנשים בעלי הון רב. היום אנשי המעמד הבינוני עושים זאת על מנת להבטיח את אופן חלוקת נכסיהם ולמנוע מחלוקת בקרב בני המשפחה. זאת הסיבה לכך שמשרד המשפטים קבע כי "צוואה  היא הדרך הבטוחה ביותר לדאוג לחלוקת העיזבון על פי רצונו של הנפטר".

אך אחד הקשיים במקרים אלו הוא שלמרבית האנשים, וודאי אלו שהם בני המעמד הבינוני,  פועלים כחלק מתא משפחתי זוגי, ובהתאם לכך הנכסים שלהם נתפסים בעבורם כיחידה אחת, ולא באמת ניתן להפרידם. בנוסף אנשים רבים מעוניינים כי בני זוגם ייהנו תחילה מרכושם לאחר פטירתם אך גם להחליט כיצד יחולקו נכסיהם גם לאחר פטירת בן זוגם. בהתאם לכך, אחד הכלים היעילים ביותר במקרים מסוג זה הוא באמצעות עריכת צוואה הדדית משותפת. לכן, במאמר זה אנו נסביר מהי צוואה הדדית, כיצד עורכים ומאשרים אותה ואילו שינויים התרחשו בתחום זה בחקיקה בשנים האחרונות.

מהי צוואה הדדית משותפת?

ראשית נסביר כי צוואה היא מסמך רשמי שאדם מנסח בנוגע לאופן חלוקת נכסיו לאחר פטירתו. בשונה מצוואה על פי דין, בצוואה אדם יכול לחלק את נכסיו בכל אופן שהוא מעוניין בו, לתת לבני משפחתו, לחבריו ואף לתרום את רכושו לכל גורם אשר הוא חפץ בכך. אחד השיקולים המרכזיים בעריכת צוואה של בני זוג היא שהם אינם מעוניינים לפגוע כלכלית בבן הזוג אשר נותר בחיים ונסמך כלכלית על נכסיהם המשותפים.

בתוך כך, חוק הירושה נותן אפשרות לבני זוג לנסח צוואה משותפת זאת באמצעות צוואה הדדית עליה מפורט בסעיף 8 לחוק.  צוואה הדדית היא צוואה אשר נעשית על ידי בני זוג המחלקים ביחד את נכסיהם, בהתאם לכך אופן חלוקת הנכסים של המנוח נסמך על אופן חלוקת הנכסים של בן או בת זוגו. בכך מאפשרים לבני הזוג לשמור על נכסיהם המשותפים ולחלקם כפי שהם רואים לנכון לאחר מות שניהם. ישנם 2 סוגים מרכזיים של צוואות הדדיות:

צוואה הדדית משותפת

במקרה זה, נכתבת צוואה אחת אשר מנוסחת בהסכמת שני בני הזוג ובה מפורטת אופן חלוקת הרכוש לאחר פטירתם.

צוואות הדדיות נפרדות

אלטרנטיבה אחרת היא לערוך 2 צוואות אישיות, כאשר כל צוואה מזכירה ונסמכת על הצוואה השנייה של בן הזוג.

במידה ומעוניינים להפקיד צוואה הדדית, על שני בני הזוג להיות נוכחים אצל הרשם עם פרטים מזהים. קיום הצוואה ההדדית הינה פשוטה באופן יחסי. כאשר אחד מבני הזוג נפטר ניתן לבקש צו לקיום צוואה בדומה  לצוואות אחרות ולחלק את הנכסים בהתאם להוראות הכתובות.

השלכות תיקון חוק הירושה בשנת 2005

קיומם של שני מסלולים הינו חדש יחסית ונוצר כתוצאה מתיקון של חוק הירושה בשנת 2005. עד שנת 2005, במידה ובני זוג היו מעוניינים לעשות צוואה הדדית הם יכלו לעשות שתי צוואות נפרדות אישיות. כאשר בצוואות היו מגדירים כי בן הזוג יורש את כל רכוש המנוח ולאחר מות בן הזוג השני היו מעבירים את הנכסים לילדים או לכל יורש אחר. אך במקרים רבים בן הזוג היה בוחר לשנות את צוואתו ולהוריש את נכסיו לאנשים אחרים, כמו למשל בת זוג חדשה. כך נוצרה סיטואציה בה רצון בן הזוג הראשון מעולם לא התקיים.

בהתאם לכך, תוקן סעיף 8א לחוק הירושה, והמחוקק יצר את המנגנון הייחודי אשר נותנים משמעות לרצון המת ומטילים מגבלות על בני הזוג אשר נותרו בחיים במידה והם מעוניינים לשנות את צוואתם ההדדית לאחר מות בן הזוג האחר.

ביטול צוואה הדדית

מאחר וצוואה הדדית מהווה הסתמכות של שני אנשים שונים, ביטול צוואה הדדית הינו מורכב יותר מאשר צוואה רגילה והוטלו מגבלות שונות על בן הזוג אשר נותר בחיים. סעיף 8(א) לחוק הירושה מגדיר שלושה מצבים שונים כאשר אדם מעוניין לבטל צוואה הדדית:

  1. במידה ושני בני הזוג עדיין בחיים, בן הזוג אשר מעוניין לבטל צוואה יכול לעשות זאת בקלות ועליו רק להודיע לבן הזוג כי הצוואה ההדדית מבוטלת.
  2. במידה ואדם מעוניין לבטל את הצוואה לאחר מות בן זוגו עימו חתם על הצוואה ההדדית, הדבר מורכב יותר, שכן האדם השני אשר נסמך על הצוואה ההדדית כבר אינו בין החיים ולכן לא יכול לשנות אותה. במידה וטרם חולקו נכסי המנוח יצטרך המנוח, על בן הזוג להסתלק מן הצוואה ויתר הרשומים בצוואה יקבלו את חלקו של בן הזוג.
  3. במידה והנכסים של בן הזוג המנוח כבר חולקו, על בן הזוג אשר מעוניין לשנות את הצוואה להשיב את כל הנכסים אשר קיבל במסגרת הצוואה, ובמידה ולא ניתן עוד להשיב את הנכסים, עליו להשיב בכסף את השווי של הנכסים. הנכסים אשר יועדו לבן הזוג יחולקו ליתר הכתובים בצוואה.

חשוב לדעת כי במידה וישנה צוואה הדדית שנערכה לפני שנת 2005, בפסק דין36694-10-16  אשר ניתן בבית המשפט המחוזי, נקבע כי אין מגבלות על בן הזוג אשר נותר בחיים בעת ביטול הצוואה ההדדית במידה והיא נכתבה טרם שנת 2005.

 

יורש אחר יורש

חשוב להכיר את אחד הכלים היעילים ביותר להבטיח את רצון שני בני הזוג, אשר עורכי דין בעלי ניסיון בתחום הצוואות עושים בו שימוש רב. זהו הכלי המשפטי המכונה "יורש אחר יורש". בהתאם לסעיף 42 לחוק הירושה, ניתן להורות בצוואה כי אדם ירש את עזבון המנוח, ולאחר מות אותו יורש או בהינתן תנאי כלשהו, אדם אחר יורש את אותם נכסים.

לכלי זה יש משמעות גדולה שצוואה הדדית, משום שניתן להבטיח באמצעות זאת כי הנכסים של כותב הצוואה ינתנו ראשית לבן הזוג ולאחר מותו יגיעו ליורשים אחרים. בכך ניתן להבטיח כי בן הזוג לא יפגע כלכלית כתוצאה ממות מנסח הצוואה ובמקביל להבטיח כי הוא לא יעביר את הנכסים לאנשים אשר המנוח אינו מעוניין בכך. לכן, במידה והצדדים מעוניינים ניתן בצוואות הדדיות להבטיח כי לבני הזוג יש זכות ראשונים על העזבון של האחר, ולאחר מותם יש יורשים אשר יקבעו מראש בצוואה כמי שיורשים אחריהם באופן שאינו ניתן לשינוי על ידי בן הזוג אשר נותר בחיים.

סיכום

לסיכום, צוואה הדדית הינה אפשרות הפתוחה בפני בני זוג המעוניינים לחלק את נכסיהם באופן משותף. סוג צוואה זו הינו נח במיוחד במקרים רבים בהם מעוניינים להוריש את הנכסים ראשית לבן הזוג ולאחר מותו ליתר המשפחה וכן כאשר הנכסים משותפים. עם זאת, חשוב לדעת כי ישנן השלכות לצוואה מסוג זה כמו הקושי לבטלה, אשר בגינן צריך להיות מודעים לכל הפעולות בטרם עושים פעולות פזיזות.

במידה ואתם מעוניינים לערוך צוואה הדדית או לבחון את האפשרויות השונות הנוגעות לאופן עריכת הצוואה שלכם, למשרדנו ניסיון רב בתחום צוואה וירושות והשירותים שלנו ניתנים באופן מהיר ודיסקרטי, תוך מתן ביטוי לצרכי הלקוחות המגוונים.

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים