עורך דין צוואות וירושות יניב אור
עו"ד יניב אור - סגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין

תיקון וביטול של צו ירושה ושל צו קיום

צו ירושה וצו קיום צוואה הם מסמכים משפטיים המאשרים את זכויות היורשים על נכסי המנוח לאחר פטירתו. עם זאת, במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך לתקן או לבטל את אחד מהצווים הללו. במאמר הבא נפרט באילו נסיבות תיקון וביטול של צו ירושה ושל צו קיום לצוואה עשויים לעמוד על הפרק ומה משקלו של הייצוג המשפטי מטעם עורך דין דיני ירושה מנוסה במצבים אלו.

 

באילו נסיבות תיקון וביטול של צו ירושה ושל צו קיום לצוואה עשויים לעמוד על הפרק?

בקשות לתיקון וביטול של צו ירושה ושל צו קיום צוואה הן עניין שבשגרה בארץ. בקשות אלו מוגשות לטיפול רשם הירושה, לרוב כשמתגלות ראיות או עובדות חדשות המעלות ספק בחוקיות הצוואה או בחלק מתוכנה. גם בהקשר לבקשה לצו ירושה, ניתן להגיש בקשה לתקן או לבטל את הצו אם אדם שיש לו עניין בעיזבון המנוח, סבור כי הצו פוגע בזכויותיו.

 

תיקון צו ירושה או צו קיום לצוואה – באילו מקרים?

תיקון צווי ירושה או צווי קיום לצוואה יכול להיעשות במקרים הבאים:

 1. אם מתברר לאחר מתן הצו כי נפלה בו טעות או אי דיוק: לדוגמה, אם בצו צוין נכס שאינו שייך למנוח, או אם הצו לא כלל את כל היורשים החוקיים. לדוגמה, אדם כתב צוואה שבה הוריש את ביתו לאשתו ולילדיו. לאחר מכן, הוא רכש דירה חדשה והתכוון לרשום אותה בצוואה, אך הוא נפטר לפני שהספיק לעשות זאת. במקרה זה, ניתן לתקן את הצו כדי לכלול את הדירה החדשה בירושה.
 2. אם המנוח חתם על צוואה חדשה לאחר מתן הצו הראשון: במקרה זה, הצו הראשון יבוטל, והצו השני ייכנס לתוקף. לדוגמה, אדם כתב צוואה שבה הוריש את כל רכושו לאשתו. לאחר מכן, הוא התחתן בשנית והחליט להוריש את כל רכושו לאשתו השנייה. במקרה זה, הצו הראשון יבוטל, והצו השני ייכנס לתוקף.
 3. אם אחד היורשים מוותר על חלקו בירושה או בעיזבון המנוח: במקרה זה, חלקו של היורש שביצע הסתלקות מירושה יעבור ליורשים האחרים. לדוגמה, אדם כתב צוואה שבה הוריש את כל רכושו לשני ילדיו: לאחר מכן, אחד הילדים החליט לוותר על חלקו בירושה. במקרה זה, חלקו של הילד יועבר לילד השני של המנוח.
 4. אם ניתן צו ירושה טרום גילויין של עובדות מהותיות עדכניות הקשורות ביורשיו החוקיים של המוריש: למשל, אם התגלה יורש חוקי נוסף של המוריש ששאר היורשים החוקיים לא היו ערים  לקיומו או להיותו חי במועד הגשת הבקשה לצו הירושה. בתרחיש כזה, הגשת בקשת תיקון לצו הירושה, עשויה להיות רלוונטית.
 5. חוב של המנוח שלא הוסדר במסגרת הצו: במידה ונושה של המנוח או מי מיורשי, מגלה שפירעון החוב כלפיו לא זכה למענה במסגרת הצו, הוא יכול להגיש לפי החוק בקשת תיקון או ביטול לצו הירושה או צו קיום הצוואה.

תיקון וביטול של צו ירושה ושל צו קיום

 

כיצד מתנהל הליך תיקון לצו ירושה או צו הקיום לצוואה?

הליך התיקון לצו הירושה או צו קיום הצוואה מתחיל בהגשת בקשה לרשם לענייני ירושה. הבקשה צריכה לכלול הסבר לטענות המבקש, והוכחות התומכות בטענותיו.

לדוגמה, אם המבקש טוען כי נפלה טעות בזיהוי של נכס מסוים מנכסי העיזבון של המנוח, הוא צריך להציג את המסמכים המקוריים המראים את הנכס האמיתי. אם המבקש טוען כי המנוח חתם על צוואה חדשה, הוא צריך להציג את הצוואה החדשה על מנת לתמוך בבקשתו לביטול צו הקיום שניתן עבור הצוואה המקורית.

רשם הירושה יבחן את הבקשה ויחליט אם לאשרה או לדחותה. אם הבקשה תאושר, הרשם ייתן צו תיקון שיכנס לתוקף באופן מיידי.

 

האם כל אחד יכול לבקש תיקון וביטול לצו ירושה או צו קיום לצוואה?

כן. בקשות תיקון / ביטול לצווי ירושה וצווי קיום לצוואה, יכולות להיות מוגשות בידי כל אדם בעל אינטרס ענייני בעיזבונו של המנוח. בהתאם לכך עשויים להגיש את הבקשה יורשים הסבורים כי הצו שניתן לא משקף כהלכה את רצון או כוונת המנוח, מוטבים שחשים שהצו התעלם מהם או התייחס אליהם בצורה שעושה להם עוול, כמו גם כל אדם שלידיו הגיעו ראיות חדשות שבכוחן להשפיע על אופן חלוקת נכסי המנוח. למשל:

 • יורש שסבור שהצו הקיים כלל טעות או אי דיוק משמעותיים.
 • בן זוג או צאצא של המנוח שלא הוכלל בצו הקיים.
 • נושה של המנוח שסבור שהצו הקיים אינו משקף את חובות המנוח כלפיו.

הבקשות יכולות להיות מוגשות לטיפול הרשם לענייני ירושה או לבית המשפט. בכל מקרה, לאור מורכבותו של העניין, ייצוג משפטי מעורך דין דיני ירושה מנוסה הוא קריטי כשנדרש תיקון או ביטול של צו ירושה או של צו קיום צוואה. 

 

לסיכום – על משקלו של ייצוג משפטי מקצועי בהליכי תיקון וביטול של צו ירושה וצו קיום צוואה

תיקון או ביטול של צו ירושה / צו קיום לצוואה יכולות להוביל לשינויים משמעותיים בחלוקת הירושה. לכן, חשוב להתייעץ עם עורך דין צוואות וירושות לפני הגשת בקשה לתיקון או לביטול של צווים מסוגים אלו.

אם אתם זקוקים לתיקון או לביטול של צו ירושה או של צו קיום צוואה, פנו עוד היום למשרד עורך דין צוואות וירושות יניב אור. עו"ד אור הוא עורך דין מנוסה בתחום דיני הירושה, והוא יספק לכם ייצוג משפטי מקצועי ומהימן, כנדרש להבטחת האינטרסים והזכויות שלכם בתהליך הטיפול בעזבון.

כל אדם בעל אינטרס לגיטימי בעיזבונו של המנוח, כגון יורש, מוטב, או נושה רשאי להגיש בקשה לתיקון / ביטול של צו ירושה או צו קיום צוואה. 

המקרים הקלאסיים שבהם נהוג לבקש תיקון של צו ירושה או צו קיום צוואה:

 • אם נפלו טעות או אי דיוקים בצו
 • אם התברר שהמנוח חתם על צוואה חדשה לאחר מתן הצו הראשון
 • אם אחד היורשים מוותר על חלקו בירושה
 • אם התגלו עובדות המערערות על תוקף הצוואה – למשל גילוי שהיא נעשתה תחת השפעה בלתי הוגנת
 • אם התגלה קיומו של יורש חוקי למנוח שדבר קיומו או היותו בחיים לא היה ידוע במועד מתן צו הירושה
 • ועוד

לצורך תיקון או ביטול לצו ירושה / צו קיום לצוואה, הבקשה תוגש לרשם לענייני ירושה או לבית המשפט. בהמשך לכך, הרשם או בית המשפט יבחן את הבקשה ויחליט אם לאשרה או לדחותה. לאחר מכן, אם הבקשה תאושר, הרשם או בית המשפט ייתן צו תיקון או ביטול שיכנס לתוקף באופן מיידי.

עורך דין דיני ירושה מנוסה יוכל לסייע ללקוח להבין את זכויותיו, להעריך את סיכויי ההצלחה של ההליך ולהכין את הראיות והמסמכים הדרושים להגשה לרשם או לבית המשפט. עורך הדין גם יגן על האינטרסים של הלקוח מול הצדדים האחרים בהליך. 

מעוניינים בשירות מקצועי בעל מומחיות? השאירו פרטים

עו"ד צוואות וירושות יניב אור
עו"ד צוואות וירושות יניב אור

עו"ד בעל מומחיות ייחודית בעריכת צוואות, סכסוכי ירושה וליטיגציה משפטית.
מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין.

משרדנו מעניק שירות באיכות הגבוהה ביותר בתחום של דיני ירושה וצוואות ומייצג בסכסוכי ירושה בכל הארץ. מומחיות מובילה בחוק הירושה, ניסיון משמעותי בליטיגציה משפטית וליווי משפטי מקיף בשכר טרחה הוגן.

לקבלת הצעה לייעוץ או לייצוג משפטי ניתן ליצור קשר  עם משרדינו:

משרד עו"ד ונוטריון יניב אור

כתובת: רח' נחל שניר 15 יבנה

טל': 077-7299995

yorteam101@gmail.com

מאמרים קשורים:

ייפוי כוח מתמשך
מסייע להבטיח כי במצב בו אין ביכולתכם לטפל בעצמכם, יעמוד לצידכם אדם שבחרתם
צוואה הדדית

צוואה הדדית צוואה הדדית היא צוואה משותפת שנעשית בין שניים, במסמך אחד או בשני מסמכים המסתמכים זה על זה. בדרך

סכסוכי ירושה בנחלות

סכסוכי ירושה בנחלות משפחות רבות נקלעות למאבקים פנימיים מורכבים ואף קשים סביב ירושה, בעיקר במושבים כאשר מדובר במשק או נחלה,

קיום צוואה באמצעות העתק בלבד

לאחר מותו של המצווה, היורשים יכולים לממש את צוואתו באמצעות הצגת הצוואה המקורית לרשם הירושות. עם זאת, לעיתים קרובות קורה

בקשה לצו ירושה

עם מותו של אדם, עוברים נכסיו ליורשיו כפי שנקבעו בצוואתו. בהעדרה של צוואה – נכסי המנוח מחולקים בין יורשיו החוקיים,

חלוקת נכסי עיזבון בין יורשים

לאור עליית תוחלת החיים בעולם המודרני ובעקבותיה – ריבוי הנכסים הנצברים בידי אנשים לאורך חייהם, חלוקת נכסי עיזבון בין יורשים

זכות ירושה ידועה בציבור

כמפורט בסעיף 55 לחוק הירושה, בני זוג ידועים בציבור מחזיקים בזכות לרשת אחד את השני באופן הדומה לזוגות נשואים כדין.

עורך דין צוואות וירושות יניב אור

עו"ד ונוטריון יניב אור

מכהן כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין. מעל 20 שנות נסיון. מומחיות ייחודית ומובילה בתחום דיני ירושה, צוואות וניהול סכסוכי ירושה. מומחה בעל נסיון עתיר בהופעה וייצוג בבתי משפט לרבות פלילי על רקע נסיונו ועברו כתובע משטרתי במשטרת ישראל.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים