עו"ד יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, לרבות בתי דין לעבודה, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור עסקי וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות בנושא

צוואות מחיר

צוואות מצולמות עלולות להיות פתח לבעיות, גם צוואות משלימות אם אינן ערוכות כדין עלולות להוות כר פורה לוויכוחים ומריבות על תוכן ואמינות הצוואות משפחה הקרובה נופלת למריבה מיותרת. עריכת צוואות מחירם לא כל כך יקר ושווה כדי למנוע וויכוחים ומריבות.

דוגמאות של צוואות מחיר

צוואות משפחה הן צוואות הנכתבות בדרך כלל על ידי קשיש, בהן הוא מוריש את נכסיו ועזבונו כאוות נפשו. לעיתים רבות הדבר נקלע לוויכוח מסובך בין בני משפחה הקרובים ביותר והאמורים לתמוך אחד בשני. הדברים עלולים להסתבך בעיקר כאשר יש צוואות משלימות, כלומר הקשיש הוסיף תוספות להוראות הצוואה לאחר הפקדת הצוואה אצל הרשם. את הצוואה הראשונה ייתכן והוא הפקיד פיזית כמסמך אצל הרשם, או בצורת צוואות מצולמות. בקביעת צוואות מחיר לפני הגשת בקשה לצו קיום צוואה, לוקחים בחשבון את סוג הצוואה (כתובה, מצולמת, נוטריונית וכו') וכן את מורכבות התיק. כאשר מסתבך תיק של צוואה והוא מתגלגל לפתחו של בית המשפט, מי שמוסמך לדון בו הוא בית המשפט לענייני משפחה, ערעור ניתן להגיש לבית משפט המחוזי.

תיקי עיזבונות רבים מתגלגלים לבית המשפט כאשר כל צד מתבצר בעמדתו. ולצערנו מדובר באחים / אחיות וכו'.

צוואות מחיר
צוואות במחיר זול

צוואות מצולמות עלולות להיות פתח לפרצה

רוב הצרות מתחילות כאשר הדברים לא ברורים. אם הצוואה אינה ערוכה כדת וכדין למשל זה עלול להציף בעיות, כמו כן צוואות משלימות עלולות לגרום לוויכוחים מיותרים, וגם צוואות מצולמות יכולות להוות בעיה אם לא יודעים איך עושים זאת מבחינה תקנית וחוקית. לדוגמה המוריש יכול לצוות חלק גדול יותר מרכושו אשר בעיר מגוריו לאחד מילדיו, לאחר מכן יפקיד צוואה משלימה ובה יוריש את החלק הגדול יותר לילד אחר, ואילו השאר יתחלקו שווה בשווה. במקרה הזה הצוואה השנייה פותחת פתח לפרשנויות שונות. כי היורש של החלק הגדול בצוואה השנייה יטען שהצוואה הראשונה מורישה חלק גדול רק מהרכוש שבאזור מגוריו בלבד, ואילו היורש הראשון יטען כי הכוונה לחלק גדול מכל רכושו. כנ"ל לגבי צוואה הדדית מחיר.

צוואות מצולמות
צריך לדעת איך עושים צוואות מצולמות

מתי מתייחסים לשני צוואות כ צוואות משלימות ?

במקרה הזה השאלה שעמה אמור בית המשפט להתמודד היא – מה רצונו של המנוח, אם כוונתו הייתה כפי הנטען, להבדיל בין רכושו שבמקום מגוריו לבין רכושו מחוץ לעיר מגוריו ואז מדובר בצוואות משלימות, או שמא הייתה כוונתו בצוואה השנייה לבטל את הצוואה הראשונה. בתיקים שכאלו שהדברים לא ברורים, אפשר להסיק את רצון המנוח רק מאירועים או רמזים מטרימים של המנוח, ולא תמיד המסקנה תשקף את רצונו האמיתי, לכן, אם אתם רוצים לצאת כשידכם על העליונה עליכם לשכור שירותי עורך דין צוואות מחיר סביר (תוכלו לקרוא עוד על שכר טרחה עורך דין צו ירושה). בעניין הזה אי אפשר לסמוך על הכלל שהאמת תמיד יוצאת לאור.

צוואות משלימות
איך יודעים אם מדובר בצוואות משלימות או לא

צוואות משפחה – דוגמאות נוספות

דוגמה נוספת לסוגיות בצוואות משפחה היא מקרה של אדם ערירי שחי עם אמו בבית משותף, הבן נפטר ולאחר כחודש נפטרה אמו כשהמנוח היה בנה היחיד. המנוח הראשון לא הותיר כל צוואה, לא צוואה כתובה ואף לא צוואות מצולמות. על פי החוק העיזבון עובר לאמו, אך לאחר פטירתה התעורר וויכוח למי שייכת כעת הירושה. כדי למנוע בעיות אלו מומלץ לערוך צוואות מסודרות אצל עורך דין צוואות מחיר סביר והוגן, וכמובן שלא אצל עורך דין סכסוכי ירושה שמפקיע מחירים, בדרך כלל מדובר בתיקים לא מאוד מורכבים מבחינה משפטית ואין בסיבה לגבות שכר טרחה גבוה. מחירם של הוצאת בקשה לקיום צוואות מחושב לפי אחוזים משווי העיזבון, בדרך כלל 1.5-2% מהסכום.

צוואות משפחה
אצלנו עורכים צוואות שממשיכות את אחידות המשפחה
צוואות מחיר
צוואות מחיר

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים