מחפשים מומחה בתחום? השאירו פרטים ונחזור אליכם

עו"ד ונוטריון יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מידע מקצועי:
עריכת צוואה הדדית
צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית? כלי יעיל להורשת נכסים רבים מלקוחותינו פונים אלינו על מנת לערוך צוואה ומעוניינים בצוואה אשר תיקח בחשבון

עריכת צוואה הדדית
צוואה הדדית

מהי צוואה הדדית? כלי יעיל להורשת נכסים רבים מלקוחותינו פונים אלינו על מנת לערוך צוואה ומעוניינים בצוואה אשר תיקח בחשבון

צוואה לבעלי נחלה חקלאית
צוואה בנחלה חקלאית

    צוואה לבעלי נחלה חקלאית נושא הצוואות והירושות בנחלה חקלאית הוא מפורט ומסועף, לכן חיוני לעמוד על החוקים והכללים

ייפוי כוח מתמשך
ייפוי כוח מתמשך

מה המשמעות של ייפוי כוח מתמשך ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאושר ע"י האפוטרופוס הכללי, המסייע לאינספור אנשים צעירים

צוואה לתושב חוץ
צוואה לתושב חוץ

עריכת צוואה לתושב חוץ היא הכרחית ואף חיונית, ולרוב מומלץ לערוך מספר צוואות לפי כל מדינה שבה קיימים נכסים או

שתפו אותנו

ידועים בציבור זכויות

מי נחשב כידוע בציבור ואיך הוא נקשר לחוק הירושה?

בתקופה המודרנית של היום, שכיח לנהל מערכות יחסים זוגיות במשך שנים ולא להתחתן, במיוחד אם אחד מהצדדים הוא גרוש או אלמן. כתוצאה מכך, נוצר מעין מעמד ביניים שבעולם החוק מכונה "ידועים בציבור", והוא מאגד את כל בני הזוג שאינם נשואים משפטית, אך כל תנאי החיים שלהם מחקים יחסים של זוג נשוי לכל דבר.

לידועים בציבור יש זכויות רבות הדומות לאלו של זוגות נשואים, כל עוד הם מקיימים חיים משותפים, הכוללים מגורים וניהול משק בית משותף. בזכות חוק זה, זוגות שאינם יכולים להינשא לפי הדין הדתי עדיין יכולים ליהנות מזכויות וחובות משפטיות המוטלות על זוגות נשואים, וכיוצא מכך לזכות בשוויון זכויות.

ועם זאת, מה קורה כאשר אחד מבני הזוג בא על משכבו? האם חוק הירושה מכבד את מקומו של בן זוג ידוע בציבור? ומה אם ישנה צוואה שאינה כוללת את בן הזוג הידוע בציבור?

דיני ירושה של ידועים בציבור

בכדי למנוע ויכוחים מיותרים או דו-משמעות, ההמלצה הרווחת במקרה של ידועים בציבור, במיוחד אם יש להם ילדים מנישואים קודמים וילדים ממערכת היחסים הנוכחית, היא לערוך צוואה ברורה ומסודרת, בעלת תיקוף . צוואה מדויקת מסייעת להסביר בצורה בהירה כיצד המנוח מעוניין לחלק את ממונו ונכסיו, מה שמבטיח שרצונו ימומש במלואו.  

במקרה של היעדר צוואה או הסכם בין בני הזוג, על זוגות ידועים בציבור יש לפעול לפי חוק הירושה התשכ"ה-1965, הקובע כי בני הזוג של המנוח, בין אם נשואים או לא, הם בעלי זכאות על עזבונו מתוך מקום טבעי של מערכת היחסים שנוהלה טרם פטירתו, ובעלי מעמד שווה לזה של זוגות נשואים.

לפי סעיף 11 לחוק הירושה, כאשר נפטר המנוח אשר ניהל מערכת יחסים כידוע בציבור והוא בעל ילדים, ,נכדים או הורים – ירושתו תחולק באופן שווה כאשר מחצית מהירושה תינתן לבני הזוג הנותר, בעוד שהמחצית השנייה תחולק בין הילדים או ההורים של המנוח.

כאשר נפטר המנוח אשר ניהל מערכת יחסים כידוע בציבור והוא הניח אחים, אחיינים או סבא וסבתא – שני שלישים מהירושה תינתן לבני הזוג הנותר ואילו בדירה ייטול בן הזוג הנותר את כל חלקו של המוריש בדירה .

אם לא הניח המנוח אשר ניהל מערכת יחסים כידוע בציבור אף לא אחד מהקרובים שציינו לעיל, יירש בן הזוג הנותר את העזבון כולו. כלומר במידה ולמנוח אין הורים, ילדים או לעיתים גם אחים, בני הזוג, הידועים בציבור של המנוח זכאים לכל עיזבונו.

לבני זוג ידועים בציבור יש גם זכות לקבל את המיטלטלין של המנוח, לרבות רכבו.

ועם זאת, לפי סעיף 55 לחוק הירושה כדי להיחשב לידועים בציבור בעת חלוקה של ירושה על שני בני הזוג להוכיח כי ניהלו ביחד חיי משפחה, משק בית משותף וכי אינם נשואים לבני זוג אחרים. במידה ואחד מהתנאים הללו לא התקיים, לא תהיה לבן או בת הזוג זכאות על הירושה.

זכויות ידועים בציבור במקרה של צוואה

כאשר המנוח השאיר אחריו צוואה ברורה וחוקית, על חובת הרשם לענייני ירושה להביא למימושה של צוואה זו, בין אם היא כוללת את בני הזוג של המנוח או לא.

עם זאת, החוק אינו זונח את בת או בת הזוג של הידוע בציבור. במידה ובן הזוג הידוע בציבור אינו רשום בצוואה, כן יש לו הזכות לדרוש מזונות מהעיזבון, לפי סעיף 57 (ג) לחוק הירושה התשכ"ה-1965 ועל כן על שני בני הזוג להיערך לאפשרות זו ומכאן שניסוח הצוואה הינו קריטי בנקודה זו.

בנוסף, לבן הזוג הידוע בציבור ניתנת הזכות להמשיך ולהתגורר בדירה המשותפת שחלקו עם המנוח גם אם היא רשומה רק על המנוח בלבד, ולעשות זאת עד למשך כחצי שנה. במידה ובן או בת הזוג הידועים בציבור היו תלויים כלכלית בבן הזוג שנפטר, גם הכלכלה של בן הזוג הידוע בציבור תשולם מירושתו או צוואתו של המנוח, עד לחודש מיום מותו.

בעייתיות העולה מתוך מעמד הידועים בציבור

כ- 4% מהזוגות בישראל אינם נשואים. כתוצאה מכך פותח מושג הידועים בציבור, המגדיר כיצד להתייחס לזוגות מסוג זה בחוק. כיום, מעמדם של זוגות ידועים בציבור הוא מאוד דומה לזה של זוגות נשואים, והם נהנים מזכויות דומות.

עם זאת, הבעייתיות במונח מתעוררת דווקא לאחר מותו של אחד מבני הזוג הידועים בציבור, והיא אינה בהכרח נובעת ממקום משפטי.

זוגות ידועים בציבור הם פעמים רבות זוגות שהיו נשואים בעבר, עם ילדים ומשפחה. בעקבות זאת, כאשר אחד מבני הזוג הידועים בציבור הולך לעולמו, ילדיו נוטים לערער על מעמדו של בן הזוג הידוע בציבור, ולטעון כי מאחר ולא היה הזוג נשוי כדין וכדת, אין עליו לקבל את חלקו מעיזבונו של המנוח.

מצבים לא נעימים מסוג זה הם נפוצים ולרוב לא מובילים לפגיעה בזכויותיו של בן הזוג הידוע בציבור, אלא דווקא לקרעים, כעסים ואי נעימות בינו לבין ילדיו של המנוח.

בכדי למנוע מצבים לא פשוטים מסוג זה, שלעיתים עשויים להביא לשסע משפחתי משמעותי, כדאי ואף מומלץ לערוך צוואה מסודרת ומדויקת מבעוד מועד, המגדירה כיצד המנוח מעוניין לחלק את רכושו וממונו בין בן זוגו הידוע בציבור ויתר מקורביו בצורה ברורה וללא עוררין.

לסיכום

בני זוג ידועים בציבור הם זוגות המתגוררים יחד ומנהלים משק בית, גם אם מספר חודשים, שאינם נשואים לבני זוג אחרים. כאשר כל שלושת התנאים הללו מתקיימים, זכאים בני הזוג הידועים בציבור לזכויות בעודם זוג בחיים, ולאחר מכן מתוקף חוק הירושה.

חוק הירושה קובע כי כאשר אחד מבני הזוג הידועים בציבור הולך לעולמו, לבן הזוג הנותר בחיים זכאות מלאה לקבל כמחצית מעיזבונו במידה ויש לו ילדים, הורים או אחים או לחלופין, לרשת את מלוא עזבונו באופן בלעדי.

המשפט אף מגן על בן הזוג הידוע בציבור גם במקרה של צוואה, ומאפשר לבן הזוג לדרוש מזונות מתוך עיזבון המנוח, רשות להמשיך לגור בדירה המשותפת גם אם הייתה רשומה רק על בן הזוג שנפטר וכלכלה ופרנסה מלאה למשך חודש מיום מותו של המנוח.

 

במידה ואתם שייכים לסטאטוס המשפחתי של ידועים בציבור ומעוניינים להתייעץ באפשרויות המגוונות העומדות לרשותכם? משרדו של עו"ד ונוטריון יניב אור המשמש כסגן יו"ר ועדת ירושה בלשכת עורכי הדין ומעל 20 שנות ניסיון בעל מומחיות ייחודית ומוביל בתחום דיני ירושה וצוואות. אנו מזמינים אותך ליצור אתנו קשר וליהנות ממקצועיות ומומחיות של משרד עורך דין ונוטריון יניב אור

תוכן עניינים

הגנה על ירושה

ירושה על פי דין

ירושה על פי דין מתקיימת כאשר אדם שנפטר לא הותיר אחריו צוואה, המורה כיצד לחלק את העיזבון שלו ובבוא העת

עורך דין התנגדות לצוואה

אנשים רבים זקוקים לשירותיו של עורך דין התנגדות לצוואה, מאחר וכל אחד עלול להגיע לסיטואציה, שבה הוא ירצה להתנגד לצוואה

הגנה מפני התנגדות לקיום צוואה

עריכת צוואה 

רוב האנשים אינם נוטים לחשוב על המוות שלהם, מאחר ומדובר על נושא מפחיד וכאוב עבור מרבית האנשים. אך חשוב לזכור

הגנה על צוואה

הגנה על צוואה

הגנה על צוואה היא פעולה אשר נועדה להבטיח כי הצוואה של המנוח אכן תקוים. על פי חוק הירושה יש לקיים

עורך דין סכסוכי ירושה

סכסוך בין יורשים

צוואות וירושות במקרים רבים עומדות במרכזם של סכסוכים המטופלים על ידי עו"ד סכסוך בין יורשים. יתכנו אינספור סוגים וסיבות ל

עורך דין סכסוכי ירושה

עורך דין סכסוכי ירושה

עורך דין סכסוכי ירושה יניב אור מגיש לכם עצות וטיפים חשובים לגבי צוואות וירושות, וספציפית לגבי סכסוכים בנוגע לירושות או

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים