עורך דין יניב אור

עו"ד יניב אור

עו"ד אור בעל רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט, הן האזרחי והן הפלילי, לרבות בתי דין לעבודה, נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט, סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים בלשכת עורכי הדין, מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך מומחה בגישור עסקי וניהול מו"מ, מרצה בכיר ומחבר ספרים בתחום המשפט.

מחפשים עו"ד נוטריון? השאירו פרטים ונחזור אליכם

שתפו אותנו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליקויי בנייה

מאזן כוחות בלתי סביר אל חשש הקדמה !!!

תחום של ליקויי בנייה בדירות חדשות נחשב למכת מדינה. עם סיום פרק ההמתנה לדירה חדשה, מתחיל ללא אזהרה מוקדמת פרק חדש הנקרא "ליקויי בניה" כלומר כל אותם ריג'קטים שמתגלים בנכס שזה עתה קיבלתם.

מספר הקשרים בעייתיים צפים ועולים עם "ליקויי בנייה" המרכזיים שבהם: העדר ידע לגבי היקף האחריות של הקבלן, מאזן כוחות שאינו שווה בין הקבלן "הגדול" שקיבל כבר את מלוא התמורה עבור הנכס לביניכם, טרדה וחיכוך מול הקבלן כאשר אתם נאלצים לגור בנכס עם ליקויי בנייה שלא מתוקנים לאורך זמן ועוד'.

משרד עורך דין ונוטריון יניב אור מומחה בחוק המכר (דירות) בייצוג משפטי של רוכשי דירות שנפגעו מליקויי בנייה, מזמין אתכם ליצור קשר עם משרדינו על מנת שנוכל לייצר עבורכם מאזן כוחות שבו הנכם מקבלים את מלוא התמורה עבור הנכס שהשקעתם בו את מיטב הונכם.

כמו כן וככול שנקלעתם ל – "מבוי סתום" עם הקבלן ביכולותינו להבטיח לכם ייצוג משפטי עתיר ידע וניסיון בדרך לפיצוי כספי, פיצויי עבור עוגמת נפש, פיצוי עבור ירידת ערך, פיצוי עבור איחור במסירת הדירה ועוד'. כל המידע על מומחיותו של המשרד בתחום ליקויי הבנייה במאמר שלפניכם.

אודות המחבר
עו"ד ונוטריון יניב אור
מעל 20 שנות ניסיון נמנה על מאגר המומחים של בתי המשפט | רקורד עשיר של ייצוג בבתי המשפט | בלשכת עורכי הדין סגן יו"ר (משותף) ועדת ירושה, סגן יו"ר (משותף) ועדת נוטריונים | מרצה בכיר | נוטריון מוסמך מטעם משרד המשפטים | מוסמך האפוטרופוס הכללי לעריכת ייפוי כח מתמשך | תואר ראשון במשפטים LL.B תואר ראשון במדעי הניהול תואר שני במנהל עסקים M.B.A | מחבר הספר "מעסיקים ועובדים" ועורך האוגדנים "הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה"

08-6221208 | 054-6690404 | yorteam101@gmail.com | לדף הפייסבוק
אקדים ואומר חוק המכר(דירות) נחלץ למאזן הכוחות הבלתי מידתי בין הקבלן אליכם ומחייב את הקבלן בחוק לתת לכם אחריות לתיקון ליקויי בנייה שהתגלו בדירה בתקופה שלאחר מסירת הדירה. כדי להבין מהן האפשרויות העומדות בפני רוכשי דירות אל מול הקבלן, נבין תחילה את המושג הבסיסי ליקויי בנייה.

מהו ליקויי בנייה

ליקוי בנייה מוגדר בחוק כ- "כשל" או כ- "ליקוי"

כשל – כישלון מלא או חלקי בתפקוד המוצר או המערכת

ליקוי – ליקוי בתפקוד ובעמידות המוצר או המערכת, לרבות אי-שמירה על יציבות, שלמות, איכות ומראה, הן של כל מרכיב בנפרד והן של המכלול.

אחריותו של הקבלן

החוק מפרט אילו סוגי ליקויים ניתן לקחת בחשבון ומהי תקופת הבדק (האחריות) של הקבלן על פי סוג הליקוי :

ליקוי במוצרי מסגרות ונגרות, לרבות אלומיניום ופלסטיק – שנתיים

ליקוי בריצוף וחיפוי פנים לרבות שקיעות ושחיקה – שנתיים.

ליקוי בתפקוד ובעמידות של מכונות ודוודים – שלוש שנים.

ליקוי בפיתוח חצר, לרבות שקיעות, בין השאר של מרצפות בקומת קרקע, בחניות, במדרכות ובשבילים בשטח הבניין, וכן ליקויים במשטחים מחומרי גימור שונים – שלוש שנים.

(לעניין זה, "פיתוח חצר" – לרבות שבילים, משטחים, קירות, גדרות, רכיבים בנויים ומערכות, ובכלל זה מערכות מים, ביוב, ניקוז, חשמל, תאורה ותקשורת).

כשל בתפקוד ובעמידות של מרכיבי מערכות הבידוד התרמי – שלוש שנים.

כשל (לרבות נזילות) במערכות צנרת, לרבות מים, מערכת הסקה ומרזבים, דלוחין וביוב – ארבע שנים.

כשל באיטום המבנה, לרבות בחללים תת-קרקעיים, בקירות, בתקרות ובגגות, לרבות גגות קלים עם סיכוך – ארבע שנים.

סדקים ברוחב גדול מ-1.5 מ"מ ברכיבים לא נושאים – חמש שנים.

התנתקות, התקלפות או התפוררות של חיפויי חוץ – שבע שנים.

כל אי-התאמה אחרת שאינה אי-התאמה יסודית – שנה אחת.

החוק מחלק את תקופת האחריות של הקבלן לשתי תקופות, תקופת בדק ותקופת האחריות:

התקופה הראשונה נקראת "תקופת בדק" – תקופה שתחילתה בעת העמדת הדירה לרשות הקונה ומשך האחריות של הקבלן מתארכת בהתאם לסוג ליקויי הבניה שפורטו בטבלה למעלה.

התקופה השנייה נקראת "תקופת האחריות" – שתחילתה בתום תקופת הבדק למשך תקופה של שלוש שנים

בתקופה הראשונה בתקופת הבדק חובה על הקבלן לתקן כל אי התאמה שהתגלתה בדירה במהלך תקופת הבדק, ולמעט ליקויים שיתגלו באשמתו או ברשלנותו של הרוכש.

בתקופה השנייה בתקופת האחריות, במסגרתה יהיה הקבלן חייב לתקן כל אי התאמה שמקורה בחומרים, עבודה או בתכנון לקויים ואז הנטל להוכיח שליקויי הבנייה נגרמו כתוצאה כך עובר על הרוכש כלומר אליכם.

מתי בודקים ליקויי בנייה

התנאי הראשון מחייב את הקונה לגלות את ליקוי הבנייה בעת העמדת הדירה לרשותו כלומר בפרוטוקול המסירה. (בד"כ סדקים בקירות ו/או בריצוף, רטיבות בקירות הבית, הפרשי גוון בריצוף, תריסים שבורים ו/או תקולים, דלתות בלתי תקינות, ועוד

התנאי השני מחייב את הקונה להודיע על ליקויי הבנייה בתוך שנה ממועד העמדת הדירה לרשותו.

התנאי השלישי בליקויי בנייה שלא ניתן לגלותו בבדיקה סבירה , במידה והקונה הודיע לקבלן תוך זמן סביר לאחר שגילה אותה – בדרך כלל פגמים וליקויים בתשתיות ביוב, אינסטלציה, חשמל וגז, ותקלות אשר מתגלות רק לאחר מגורים בדירה ושימוש בה.

ההמלצה בתחום היא כמובן להגיע לפרוטוקול מסירת הדירה עם מהנדס או שמאי בתחום בדק הבית אשר ישווה את תוכנית הדירה, ההיתר והמפרט למצב הקיים בשטח ובהתאמה יעלה על כל ליקויי הבנייה בדוח מפורט שישמש אתכם בהמשך הדרך שאתם מודיעים לקבלן על ליקויי הבנייה.

מה עושים כאשר מתגלים ליקויי בנייה

ראשית חלה עליכם החובה לתת לקבלן הזדמנות נאותה לתקן את ליקוי הבנייה

הקבלן מצדו צריך לתקן את ליקוי הבנייה תוך זמן סביר.

במידה וחזרה והתגלה ליקוי הבניה לאחר שהקבלן תיקן אותו פעם אחת או יותר במשך שנתיים או שהתיקון דחוף והקבלן לא תיקן את ליקויי הבנייה בתוך זמן סביר ממועד הודעתכם אתם רשאים לתקן והקבלן יישא בהוצאות התיקון.

ירידת ערך

בנוסף לליקוי הבנייה שפורטו, ישנם מספר ליקויי בניה חמורים ובטיחותיים העלולים במקרים מסוימים להוביל לירידת ערך שווי הנכס , הנובעים מאי עמידתו של הקבלן בחוקי התכנון והבניה ותקנות הבטיחות הכוללים בין היתר: ליקוייה בניה בעבודות השלד, ממ”ד אשר איננו עומד בדרישות התקן , גובה תקרה אשר איננה עומדת בהגדרות התכנון, פתחי דלתות או חלונות צרים מהמותר בתקן ועוד. במיקרים אלה ניתן להיעזר בחו"ד של שמאי שיקבע את שווי ירידת הנכס בטרם נפנה לערכאות משפטיות להוכחת הפיצוי וקבלתו.

איחור במסירת דירה

לצד ליקויי הבנייה שהקבלן אחראי לתיקונם מחייב חוק המכר (דירות) את הקבלן למסור לכם את הדירה בהתאם לזמנים שנקבעו עמכם בחוזה שחתמתם. למעשה החוק מאפשר לקבלן לחרוג במקצת מלוח הזמנים של החוזה אבל גם זה לפרק זמן מוגבל שלאחריו מחויב הקבלן בפיצוי עבורכם.

התנאים לתשלום פיצויים של הקבלן עבור איחור במסירת הדירה:

חלפו 60 מתום המועד שנקבע בחוזה

אין צורך להוכיח נזק

גובה הפיצוי לשמונת החודשים הראשונים הוא סכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה כשהם מוכפלים ב-1.5 עבור כל חודש איחור

מתשעה חודשים ומעלה גובה הפיצוי הוא סכום השווה לדמי שכירות של דירה דומה בגודלה ובמיקומה כשהם מוכפלים ב-1.25 עבור כל חודש איחור.

שני נקודות בהקשר לכך האחד אתם רשאים להסכים עם הקבלן גל שמי שכירות גבוהים יותר אבל לא נמוכים ממה שהחוק מאפשר.

ישנו סעיף שאומר "הצדדים רשאים להסכים" (כלומר לא חייבים) שהפיצוי הנ"ל לא יחול על איחור במסירה כתוצאה " מנסיבות שאינן בשליטת המוכר ושהסיכון להתרחשותן ולתוצאותיהן אינו מוטל עליו"

פנייה לערכאה משפטית

לבסוף פנייה לערכאה משפטית משמעותה הגשת תביעה כנגד הקבלן בהתאם לחוק המכר(דירות). אין צורך להכביר במילים בדבר החשיבות להגיש תביעות לליקויי בנייה עם עו"ד מומחה בתחום אשר יידע להגדיר את תוכנית הפעולה המשפטית, הגדרת יעדי הפיצוי והתיקון והדרך להשגתם.

משרד עורך דין ונוטריון יניב אור מומחה בחוק המכר(דירות) יעמיד לרשותכם את הידע המקצועי והנסיון בתחום ליקויי הבנייה בהתמודדות מול קבלנים כדי לתת מענה משפטי הולם לסבל הכרוך בליקויי בנייה. משרדינו מזמין אתכם ליצור עימנו קשר בדרך למימוש זכויותיכם על הנכס.

משרד עו"ד ונוטריון יניב אור
ליצירת קשר לחץ כאן ושלח הודעה
או חייגו 08-6221208

מחפשים משרד עורכי דין נוטריון?

לקבלת ייעוץ ראשני חינם השאירו פרטים